Служба безпеки розслідує кримінальну справу за фактом розтрати державного майна в особливо великих розмірах на ДП «Харківський завод імені Малишева». І хоча подробиці слідчі не розголошують, попередні коментарі фахівців, які давно відстежують ситуацію, дозволяють переконатися в її абсурдності. Історія ця розпочалася в 2006 році, коли Кабмін дозволив танкобудівному гіганту відкрити кредитну лінію в «Укрсоцбанку» на суму 6,62 мільйона гривень. Майновою заставою в кредитному договорі виступила центральна лабораторія підприємства, що є важливою ланкою у заводському виробничому процесі.
Наскільки успішно було використано позичені кошти, не відомо. Але давно не секрет, що з виплатою боргу підприємство не справилося, і згадана лабораторія перейшла до рук приватної фірми «Еко–комуненерго». І оскільки без цього підрозділу завод існувати не може в принципі, малишевці... почали орендувати його у нового власника. Причому за астрономічні кошти. Як повідомляв у січні тодішній начальник обласного Контрольно–ревізійного управління Олексій Щербаков, на початку минулого року завод виплатив «Еко–комуненерго» більше 4 мільйонів гривень бюджетних грошей. До серпня минулого року борг зріс ще майже на 2 мільйони. Тобто виплаченої суми цілком вистачило б погасити взятий у банку кредит, що зайвий раз підкреслює абсурдність ситуації, в яку потрапило підприємство.
Знайти особу, яка б відповідала за оборудку, тепер непросто. Директор, при якому гроші позичили, вже помер. А після нього на підприємстві змінилися три керівники. До того ж не лише лабораторія є спірним об’єктом із точки зору правоохоронців. Минулого року колишній начальник обласного управління СБУ Андрій Мухатаєв повідомив пресі, що має чимало запитань до процесу реструктуризації вітчизняного танкограду. «Якщо приватизація на підприємстві триватиме так і далі, — сказав пан Андрій, — від заводу імені Малишева невдовзі взагалі нічого не залишиться».