Нота протесту з’явилася після відвертого «забивання» на проблему львівської влади всіх рівнів. «Міні–сицилію» зі своїми законами, на яку перетворилася територія під приміщенням консульства, що на вулиці Сміливих, правоохоронці вперто не помічали. Влада, ніби змовившись, перекидала проблеми зі злочинним угрупованням із хворої голови на здорову — мовляв, раз консульство польське, то нехай поляки й розбираються. І це попри те, що вулиця попід консульством територією консульства не є, тому має контролюватися українською Фемідою. Натомість там заправляють місцеві спритники, які «залагоджують» увесь комплекс візових питань — від місця в черзі до отримання багаторазової візи. Приміром, аби не стояти півдоби, «зручне» місце у черзі можна придбати за 400—500 гривень.
Тож у консульстві не витримали й після безуспішного закидання львівських силовиків листами звернулися до представництва МЗС України у Львівській області. Поляки, по суті, закликають українську владу захистити від свавілля організованого злочинного угруповання своїх же, українських громадян. Адже саме вони в першу чергу потерпають від мафії, що контролює територію під консульством, заробляючи на тих, хто потребує термінової видачі візи.
Представник МЗС України на Львівщині визнав, що навколо візового відділу Генконсульства безлад, а під’їзні шляхи завантажені вагончиками, де надають різного роду супутні послуги. Ба, більше: дипломат підтвердив, що люди змушені стояти на проїзній частині, а про елементарні санітарно–гігієнічні норми й не йдеться. Кажучи простою мовою, весь прилеглий парк запаскуджений відвідувачами, великої кількості яких просто не витримує один забитий по вінця біотуалетик.
Будки на колесах, у яких вирішується більшість нелегальних справ, пов’язаних із візовими питаннями, оздоблені генераторами, а на шибках виставлено всі можливі дозволи . «УМ» неодноразово була свідком, як клієнтів, яким роблять документи, замикають у вагончиках «на ключ», а ззовні вішають колодку.
Водночас, слід визнати, частина провини лежить і на стороні польської дипломатії, яка приймає візові документи від українських прохачів лише до обіду, а не в режимі повного робочого дня. А саме це могло б дещо розвантажити чергу. Через те що львівська влада вперто не бачила проблеми, погрожуючи кримінальникам під консульством лише штрафами, поляки навіть не виключають можливості перенесення візового відділу до інших міст. У такому разі Генконсульство залишиться у Львові, але по візи львів’янам доведеться їздити, наприклад, до Луцька, Києва чи Одеси.
Коментуючи проблему на «круглому столі», заступник «губернатора» Львівщини Мирон Янків наголосив: «Ми не можемо допустити перенесення візових відділів у Луцьк чи Вінницю, що може спровокувати негативну реакцію громадян чи акції протесту».
Проте факти візових злочинів довести непросто, бо все робиться за згодою сторін, а погроз, розбою чи грабежу міліцією не зафіксовано. Та й потерпілих, крім репутації української держави, напозір, немає. А львівська влада своєю репутацією переймається не надто.