У вiльне плавання — без памперсiв

27.04.2004
У вiльне плавання — без памперсiв

Оздоровчий хоровод.

      Чотиримісячна Богданка Усенко, яка вдруге з мамою Ярославою прийшла на заняття з плавання для немовлят, у воді почувається ще не дуже впевнено. Але мама переконана, що, відвідуючи басейн, її донька матиме міцне здоров'я. Центр профілактики і реабілітації грудних дітей «Екологія немовлят» створили батьки, які переконалися у цілющості водних занять. І не важливо, що більшість із його завсідників своє перше слово скажуть за кілька місяців — плавати можна у будь-якому віці, кажуть тут.

      Під пильним наглядом тренера Наталі Володимирівни і за її командою мами беруть своїх манюсіньких діток за плечики і водять у басейні хороводи. Потім «катають» малечу по воді вперед і назад, зліва праворуч, підстрибують із малятами на руках. Власне, дуже схожі вправи батьки, за порадами педіатрів, проробляють удома, у ванній, але тут простору значно більше.

      Немовлята навіть пірнають під водою: від тренера — до мами. «А вони не захлинаються?» — дивуюся я. «Потопити» немовля дуже важко, — сміється тренер. — Маля, якщо закашляється, бо втрапила вода, то одразу відпльовується. Окрім того, голосові зв'язки у немовлят стискаються рефлекторно, тому вода не потрапляє в легені».

      Лікар-педіатр за фахом пані Наталя вперше прийшла у центр із власними дітьми.  Зараз її молодший син Юрій випереджає однолітків у фізичному та психічному розвитку. За чотири з половиною роки свого життя він жодного разу — тьху-тьху-тьху — не хворів серйозно. Так, обходився легким нежитем. «Коли сам бачиш результат, помічаєш, що дитина у розвитку значно випереджає однолітків, то розумієш, що цією методикою повинні користуватись усі молоді батьки», — каже тепер батько Юрiя — Олександр.

      Наталя Кірюшкіна свого семимісячного Кирила привела сюди навіть усупереч рекомендаціям педіатра. У малюка — трахеїт, лікарі просили весь час кутати дитину і не випускати на вулицю. «А я вважаю, що від того кутання буде небагато користі. Краще загартовувати сина. Просто взяти і зважитися на цей крок», — каже молода мама.

       «Треба на себе брати цю відповідальність, — підтверджує тренер. — Лікарі, як і самі батьки, часто бояться це зробити. І тому не радять мамам лізти з немовлятами у басейн. Але ми переконалися, що для здоров'я дитини це — найкраще».

      У центрі вже знають випадки успішної реабілітації малюків, яким лікарі давали невтішні прогнози. «Наш Центр відвідувала мама з сином, якому поставили діагноз «перинатальна енцефалопатія». Через шість місяців занять важкий діагноз здивовані лікарі змушені були зняти. А ще пам'ятаю іншого малюка, з гідроцефалією, який вилікувався після занять плаванням», — каже тренер.

      Діагноз дитячий церебральний параліч остаточно встановлюють у сім-вісім місяців, але як правило, тоді його вже пізно лікувати. А от якщо почати заняття з раннього віку, то все можна виправити. «У жодного з тих дітей, які приходили до нас у віці місяць-півтора з прогнозом на дитячий церебральний параліч (коли батьків попередили, що ДЦП може проявитися через пологову травму. — Авт.) страшний діагноз не підтверджувався», — стверджує Наталя Володимирівна. Тренер центру пояснює це тим, що плавання змушує «вмикати» резервні механізми, і таким чином оздоровлення ще зовсім крихітного організму відбувається навіть при ушкодженнях мозку.

      Під час занять у воді підвищені вимоги до дитини сприяють як психомоторному, так і психічному розвитку. «Наші діти починають ходити у 7-10 місяців, тоді як за нормою це має відбуватися в 11-12 місяців. Вони спокійні, мають гарний емоційний розвиток. Вода — це й сильний гартівний фактор, якщо син і хворіє, то нічого страшнішого за нежить кілька разів на рік не буває», — каже лікарка. У дітей, що постійно плавають, успішно виліковуються і такі типові у наш час дисплазії — післяпологові вивихи тазостегнового суглоба.

      Окрім того, у центрі учать батьків робити немовлятам динамічну гімнастику, а також готують до пологів вагітних — для майбутніх мам існує спеціальний комплекс вправ на воді.

      «Нам дуже допомогли динамічна гімнастика і заняття у басейні, — розповідає Вікторія Гнiпа. — Моя дочка Ірина, якій зараз чотири роки, навіть не повзала, — одразу пішла, міцно спинаючись на ноги. А у знайомих, які нічим не займалися, син хоч і здоровий, пішов невпевнено, бо повненький, і тепер вивертає ніжку. Тому ніж боротися з проблемами, які виникають згодом у нерозвинутого фізично малюка, краще займатися динамічною гімнастикою і плавати в басейні».

      «Динамічна гімнастика допомагає як батькам, так і дітям. До речі, для нас важливіше розслабити батьків, тому що їхній стан передається малим. А коли батьки задоволені, спокійні і розслаблені — дитина менше хвилюється і хворіє», — додає директор центру Сергій Усик, батько двох дітей — десятирічної Ольги та чотирирічного Антона. Тому оздоровчі заняття також включають сауну — як для дорослих, так і для дітей. Щоправда, коштує таке задоволення у столичному центрі недешево — 30 гривень на одну людину. Дещо втішає те, що батьки платять за себе, а малята віком до п'яти років проходять безкоштовно.