За підсумками візиту Хілларі Клінтон у Київ можна виокремити кілька месиджів. Перший — позитивний: дуже добре, що Україна відмовилася від високозбагаченого урану. Мабуть, саме цим вчинком пояснюється певна лояльність Вашингтона до нової влади. Другий месидж — нейтральний: про те, що нинішній зовнішньополітичний курс України, в тому числі й бажання Януковича залишатися в позаблоковому статусі, є справою нашої держави. І третій, якщо бути відвертим, негативний: Україна мусить дотримуватися принципів демократії — бо з цим уже виникли певні проблеми.
На зустрічі з Хілларі Клінтон Янукович заявив, що Україна — позаблокова держава. «Ми цінуємо підтверджену сьогодні позицію США щодо гарантування суверенітету, незалежності, територіальної цілісності та непорушності державних кордонів України. Це особливо важливо для України як для європейської позаблокової країни», — зауважив Янукович. Зате Віктор Федорович розповів, що курс на європейську інтеграцію — безальтернативний, і попросив у США підтримки на «цьому шляху».
Державний секретар США на спільній прес–конференції з Януковичем відзначила, що «США підтримують українські намагання збалансувати інтереси Росії, США та ЄС зі своїми власними інтересами і своїм власним баченням майбутнього». Вона відзначила, що дехто намагається примусити Україну зробити вибір між Росією і Заходом. «Ми переконані, що це фальшивий вибір. Україна є незалежною державою, і ми сподіваємося, Україна матиме добрі стосунки з сусідами», — сказала пані Клінтон.
До речі, Янукович на зустрічі з державним секретарем США знову оконфузився. Він кілька разів назвав свою співрозмовницю «генеральним секретарем», а коли почав читати із листка, то вже говорив правильно.
На зустрічі зі студентами у «Київському політехнічному інституті» пані Клінтон теж торкнулася зовнішньополітичної тематики. Відповідаючи на запитання студентів, вона сказала, що «якщо Україна вирішила, що її не цікавить членство в НАТО, — то це її право, і ми поважаємо це рішення». «Коли вона буде готова подати таку заявку, ми будемо це вітати», — зауважила Клінтон.
Зустрічаючись із Юлією Тимошенко, Хілларі Клінтон заявила, що США готові допомогти опозиції у захисті демократичних стандартів. «Роль опозиції є надзвичайно важливою, і я бажаю вам успіху в цьому. Ми будемо підтримувати українську демократію і незалежність та хочемо допомогти вам заохотити уряд, щоб він приймав рішення в інтересах українського народу», — сказала пані Клінтон. Натомість Юлія Володимирівна не змарнувала нагоди, аби розповісти американській гості про те, що в Україні встановлюється авторитарний режим, про цензуру, втрату незалежності, залежність судової гілки влади тощо.
Конкретніше поговорити про свободу слова Хілларі Клінтон удалося на зустрічі з громадськими активістами, в якій, зокрема, взяли участь представники руху «Стоп цензурі!». «Ми розповіли пані Клінтон, що існує серйозна загроза свободі слова, — повідомила керівник Інституту масової інформації Вікторія Сюмар. — На що вона сказала, що порушила це питання на зустрічі з представниками української влади і зробила акцент на необхідності дотримання свободи слова в Україні».
Після Києва Хілларі Клінтон продовжила свій вояж Східною Європою. Вчора вона перебувала у Грузії.
ІНЦИДЕНТ
У той час, коли тривала зустріч Хілларі Клінтон зі студентами, міліція затримала учасників пікету проти цензури у ЗМІ. Активісти ініціативи «Свобода слову!» тримали в руках плакати з написом This country has censorship («У цій країні є цензура») й роздавали бюлетень своєї організації. Міліція затримала координатора В’ячеслава Кононова й доставила його в Солом’янський райвідділ міліції. Організатори запевнили, що мали дозвіл КМДА на пікет.
А громадська організація «Авдет» заявила про незаконне затримання кримських татар біля адміністрації Президента. На думку організації, чиновники з АП «намагаються приховати від пані Клінтон питання депортованого народу, які вперто не вирішує влада, заховавши кримськотатарських пікетників за ґрати».
А ТИМ ЧАСОМ...
Під час візиту до Грузії держсекретар США Хілларі Клінтон заявила, що «Росія окупувала територію Грузії». «Ми не змиримося з таким станом справ і будемо домагатися деокупації Грузії. І народ Грузії повинен послідовно добиватися своєї територіальної цілісності та свободи», — наголосила Клінтон на зустрічі з жінками–лідерами в Національній бібліотеці Грузії.
Також держсекретар США підкреслила, що в Грузії «очевидні успіхи демократії». «Грузія й надалі залишається маяком демократії, і сьогодні в країни є шанс повторити «золоту епоху» розвитку Грузії за цариці Тамари — для цього потрібно безумовне продовження реформ», — зазначила Хілларі. За її словами, запорука розвитку Грузії — в розвитку демократичних інститутів.