У газовій війні між Росією та Білоруссю — новий поворот: тепер умови диктує вже Мінськ. 23 червня Білорусь сплатила 187 мільйонів доларів, які заборгувала «Газпрому» за «блакитне паливо», і газопостачання було відновлено в повному обсязі. Але вчора вже білоруська сторона вимагала від російської погасити борг за транзит.
Іще напередодні президент Білорусі Олександр Лукашенко на зустрічі з міністром закордонних справ Сергієм Лавровим обурено заявив: «Для того, щоб погасити вам борг, я позичив ці гроші у своїх друзів. І дуже прикро, що ми ці гроші у чужих людей змогли знайти — нам їх за один день дали. А Росія почекати три тижні не змогла. Ви нам винні за транзит 260 мільйонів доларів. Тому я наказав уряду перекрити транзит російського газу через територію Білорусі, поки «Газпром» не заплатить борг».
Учора під час зустрічі з прем’єр–міністром РФ Володимиром Путіним у Новокузнецьку голова «Газпрому» Олексій Міллер підтвердив, що загроза перекриття транзитної труби цілком реальна: Мінськ вимагає погашення боргу до 11–ї години за московським часом. А інакше — транзиту труба.
Путін побідкався, що «ситуація в цілому викликає великий жаль, тому що виник конфлікт з країною, з якою у Росії особливі відносини». «Водночас звертаю увагу на те, що білоруські партнери одержують російський природний газ за найнижчими цінами. Нижче ціни на російський природний газ немає в жодного споживача — ні у кого немає таких низьких цін. Навіть після зниження цін для України на 100 доларів українські споживачі сьогодні одержують газ по 234 доларів за тисячу кубометрів, а білоруські — по 184 долари», — зауважив ВВП. І закликав «узяти до уваги ще й ту обставину, що Росія не стягує експортних вивізних митних зборів, митних платежів за газ, що поставляється до Білорусі». І російський бюджет через це «недоодержує за рік 1 мільярд 200 мільйонів доларів».
Водночас Путін зауважив, що контрактні зобов’язання — і за цінами на газ, і за транзитними ставками — повинні виконувати обидві сторони. «Нам шкода, що справа дійшла до цього конфлікту. Сподіваємося, що нічого подібного в майбутньому не повториться», — наголосив глава російського уряду, висловивши сподівання, що «за столом переговорів, у нормальній, товариській обстановці, в діловій обстановці нам із білоруськими партнерами вдасться прояснити всі питання, які досі є спірними. Якщо взагалі там є якась суперечка».
Незабаром офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов заявив, що концерн уже заплатив 228 мільйонів доларів, а також направив Білорусі документи, підписання яких дозволить підвищити ставку за транзит російського газу — за умови введення надбавок на оптові продажі на внутрішньому ринку.