Позавчора у Дзержинському суді мали розглядати справу дев’ятьох захисників парку імені Горького, затриманих 25 травня нібито за злісну непокору представникам міліції. Але відкривши засідання, суддя одразу ж його й закрив, відправивши резонансну справу на дослідування. Коментуючи цей прецедент, юрист Харківської правозахисної групи Аркадій Бущенко назвав такий фінал цілком природним. За його словами, міліціонери, які затримали активістів і майже вісім годин утримували їх під вартою з порушенням законодавства, хотіли подати ситуацію так, нібито це «зелені» охоронці спровокували сутичку, а потім опиралися наказам міліції. «Але оскільки там було багато камер, відеозаписів і фотографій, — каже юрист, — на яких добре видно, що ніякої непокори міліції не було, із цього звинувачення нічого не вийшло. Навпаки, на знімках важко не помітити, що це на активістів напали невідомі люди з бейджами «Муніципальна охорона», які не мають при собі документів і офіційно не представляються».
До речі, численний загін останніх захисники парку і ЗМІ вже давно називають просто «людьми в чорному». Саме вони постійно тиснуть на активістів (і психологічно, і фізично), завдаючи їм нерідко навіть тілесних травм. Позавчора, наприклад, «швидка» забрала з парку 60–річну жінку з підозрою на перелом хребта, яку один із «муніципальних охоронців» ударив ногою по спині. І хоча попередній діагноз не підтвердився, сам прецедент залишив по собі гірке відчуття свавілля. Ще одна пенсіонерка, письменниця Валентина Овод, і досі перебуває в кардіологічному відділенні лікарні №27, куди потрапила горезвісного 25 травня просто з відділення міліції. Як повідомила «УМ» пані Валентина, її так довго тримали у стінах райвідділку, що в неї ледве не зупинилося серце і фактично зник пульс. Питання, навіщо взагалі літніх людей піддавати такій екзекуції, очевидно, так і залишиться без відповіді.
А вчора люди з бейджами, не дочекавшись світанку, почали штурм наметового містечка близько четвертої години ранку. Відтіснивши охоронців, які вишикувалися живим ланцюгом, вони дали змогу робітникам зрубати ще чотири дерева. Можливо, загинуло б і більше зелених насаджень, але у справу втрутився депутат обласної ради, колишній голова облдержадміністрації Арсен Аваков, який зайняв сторону активістів і тепер теж пильнує дерева. Днями він повідомив, що ініціюватиме збір підписів за проведення в місті референдуму. На його думку, саме територіальна громада повинна вирішувати долю зелених насаджень мегаполісу, а не влада, яка не прислухається до думки городян.