Зі зміною влади деякі місцеві ради так і не заспокоїлися. Після цілої зливи рішень районних, міських та містечкових рад у 2006—2007 роках про визнання російської мови «регіональною», вже у 2010 році, цього тижня, аналогічну постанову видала й Верховна рада Криму. Точніше б сказати, «Вєрховний совєт», бо саме таку назву кримські депутати встановили для свого «органу» того ж дня.
Офіційно депутати злякалися, що останніми роками «різко активізувалася кампанія з витіснення російської мови». 75 депутатів із 94 присутніх висловилися за «певні заходи» для захисту прав та забезпечення інтересів російськомовної частини населення, «без утиску прав україномовної частини, а також інших національних меншин Криму». ВР Криму звернулася до ВР України з пропозицією якнайшвидшої імплементації європейської хартії регіональних мов або мов меншин у повному обсязі. Як відомо, спекулятивний переклад цього міжнародного документа на українську мову спотворює його зміст. На думку експертів, прийняття хартії в такому вигляді стимулюватиме утиски насамперед української мови. Кримські депутати надіслали також у Верховну Раду України свій проект закону про гарантії «вільного розвитку, використання, захисту російської мови та інших мов національних меншин», передає «Українська правда».
Чи є постанови ВР Криму справді чимось новим? Адже чинна Конституція Автономії, прийнята у 1998 році, вже містить і положення про російську мову для мешканців АРК у документах, які посвідчують статус громадянина (двома мовами паспорти заповнюють по всій Україні). Для кримського судочинства передбачено використання української, або, за клопотанням учасників судового процесу, російської мови. Пошта і телеграф у Криму також двомовні, сфера обслуговування, комунальні служби, громадський транспорт, охорона здоров’я тощо — скрізь, згідно з Конституцією АРК, «використовуються українська чи російська мова або інша мова, прийнятна для сторін». Яких іще гарантій потребує російськомовна більшість, яка вимагає для себе хартії мов меншин?
Тим часом Президент Віктор Янукович пообіцяв росіянам «приголубити» російську мову на державному, законодавчому рівні. «Ми вже підготували низку законопроектів, які будуть послідовно внесені на розгляд Верховної Ради. Після їх прийняття російська мова, яка є рідною для багатьох громадян України, займе належне місце в житті нашого суспільства», — запевнив Янукович на зустрічі з делегатами «Мєждународного совєта русскіх соотєчєствєнніков».
КОМЕНТАР ІЗ ПРИВОДУ
Володимир Зубанов, народний депутат Партії регіонів:
«Я думаю, що все–таки буде опротестування з боку прокуратури. У Європейській хартії регіональних мов говориться, що мови національних меншин, регіональні мови жодним чином не можуть уплинути на розвиток і впровадження офіційних мов. Тому в Криму повинні вивчати і знати українську мову всі, і впроваджувати її як офіційну всюди, а вже потім захищати російську і кримськотатарську».