Учора у Львові почали вшанування ветеранів національно–визвольних змагань, адже 23 травня ще ОУН визнала Днем Героїв — святом пам’яті борців за волю України. Тож у великій сесійній залі Львівської міської ради відбулося урочисте засідання, де 50 ветеранів національно–визвольних змагань нагородили пам’ятними медалями. Свого часу, на Другому зборі ОУН, травень визнали найтрагічнішим періодом для національно–визвольного руху — цього весняного місяця було вбито провідників Української Держави, засновника та Провідника Організації українських націоналістів, полковника Євгена Коновальця, підірваного 23 травня 1938 року в Ротердамі агентом НКВС. У травні більшовиками було закатовано й ідеолога державної самостійності України Миколу Міхновського. А в Парижі 25 травня 1926 року загинув від руки більшовицького агента Симон Петлюра.
Враховуючи «донецьку владу», у Львівській обладміністрації почалися «неузгодженості» при реалізації програми: приміром, там досі не знають, чи долучиться до покладання квітів до пам’ятних знаків борцям за Незалежність України новий «губернатор» Василь Горбаль. Натомість святковий концерт «Вечір Героїв», який попередньо запланований на 22 травня, скасували з іншої причини — концерту не буде через погіршення стану здоров’я основного організатора заходу, ветерана ОУН–УПА Мирослава Симчича.
Але наймасовіші заходи таки відбудуться, розпочавшись урочистим вічем біля пам’ятника Роману Шухевичу у Білогорщі під Львовом — навпроти будинку, де він загинув у перестрілці з енкаведистами. Після віча розпочнеться масова хода, що символічно з’єднає Білогорщу з центром Львова та Меморіалом Українській галицькій армії на Личаківському цвинтарі. Лампадки Героїв запалають як на могилах визначних діячів України — генерала Української Галицької Армії Мирона Тарнавського, голови Держсекретаріату ЗУНР Кості Левицького, організатора листопадового зриву сотника Дмитра Вітовського та Президента ЗУНР Євгена Петрушевича, так і на похованнях менш знаних учасників національно–визвольної боротьби.
Водночас у селі Гринів Пустомитівського району Львівської області 24 травня відбудеться урочисте перепоховання вояків УПА. Вчора ексгумували останки двох братів — солдатів УПА, уродженців цього ж села, які загинули у бою з енкаведистами у січні 1946 року. «Брати Михайло та Іван Карбачі загинули під час облави криївки, де вони переховувались. Вояків УПА поховала у своїй садибі їхня матір, адже, за вказівкою НКВС їх не мали права хоронити на кладовищі, відповідно до християнського обряду», — розповів Любомир Горбач, керівник Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять», котре опікується перепохованням.
ДО РЕЧІ
Сьогодні пластуни Тернополя спільно з молоддю та учнями міста в рамках Молодіжної кампанії «Героям — Слава!» складуть гігантський пазл із зображенням українських вояків різних епох. Зокрема доби Київської Русі, Запорізької Січі, Карпатського опришка, Січового Стрільця, вояка Української Народної Республіки, Української Галицької Армії, Карпатської Січі і Української Повстанської армії. Проект «Вчимо історію разом!» відбувається в ігровій формі і має на меті зацікавити дітей вивчати українську історію, повідомляє інтернет–видання «Zаxid.net».
Проект «Вчимо історію разом!» є Всеукраїнською акцією. Після Тернополя мозаїка поїде в інші обласні центри та міста України, де діють осередки Пласту.