Хоча про євроатлантичні перспективи за нинішніх українських розкладів, швидше за все, доведеться забути надовго, наша країна вже має взяті на себе раніше зобов’язання та започатковані програми з НАТО і збройними формуваннями ЄС. Саме про це йшлося українській делегації на засіданнях військових комітетів Європейського Союзу й НАТО. Засідання відбувалися у Брюсселі на рівні керівників генеральних штабів, Україну представляв начальник Генштабу – Головнокомандувач Збройних сил генерал Іван Свида. Його вустами українські військовики висловили готовність приєднатися одразу до кількох спільних мілітарних ініціатив ЄС і НАТО.
Так, Україну похвалили за рішення взяти участь в операції ЄС «Аталанта» у боротьбі з піратством. Євросоюз наразі очікує від нас практичних кроків у цьому напрямі. Крім того, ЗС України мають намір виділити «визначені сили та засоби», які увійдуть до бойової тактичної групи ЄС «Хелброк». Нарешті, Україна готує цілий батальйон із 400 бійців для участі в силах швидкого реагування НАТО. Участь у цих силах підвищеної готовності потребує технічно забезпечених і найкраще підготовлених військових спеціалістів із сухопутних, морських, військово–повітряних сил та сил спеціальних операцій.
Тим часом натовці, з плечей яких упав тягар вольового рішення про прийняття України до лав Альянсу, не шкодували компліментів і всіляко наголошували на «особливому партнерстві». «Україна є однією з небагатьох країн — не членів НАТО, яка бере участь у всіх операціях Альянсу», — наголосив голова військового комітету НАТО адмірал Джампаоло ді Паола.
Також генерал Іван Свида серед інших начальників штабів отримав подяку за участь українського контингенту в Косово, у складі багатонаціональних сил КФОР. На засіданні якраз підбивали підсумки першого етапу військової операції КФОР «Стримувальна присутність» і вирішували, що далі робитимуть НАТО та ЄС у цьому регіоні.