Днями до дирекції Київського зоопарку звернулись жителі одного з сіл поблизу міста Бородянка Київської області. Люди попросили врятувати двох ведмедів, яких у жахливих умовах утримують на подвір’ї приватного будинку. Співробітники столичного зоопарку з’їздили до «косолапих» і на власні очі побачили страждання тварин. «Привезені туди ще ведмежатами, бурий та гімалайський ведмеді утримуються вже п’ять років у жахливих умовах, — розповіла журналістам на вчорашній прес–конференції еколог Київського зоопарку Ганна Загородня. — Міша та Потап живуть у клітках два на два метри. Клітки огорнуті колючим дротом, щоб ведмеді не змогли їх розламати. Зимують у так званому «барлозі» — цегляній прибудові». За словами еколога, прибирають у клітках раз на тиждень, хоча ці тварини потребують щоденного догляду. Раціон харчування хижаків скромний — риба та хліб.
Сьогодні ці тварини мало схожі на грізних хижаків. Облізле хутро, скусані лапи (через хворобу або стрес. — Авт.), хворі зуби видають їхні страждання. З якою метою власники утримують ведмедів та чому тварини перебувають у такому жалюгідному стані — досі незрозуміло. Вчора пообіді захисники тварин спільно з журналістами вкотре вирушили в Бородянку з надією поспілкуватись із власниками ведмедів. «За однією з версій, ведмедів утримують для тренування мисливських собак, — каже директор Київського еколого–культурного центру Володимир Борейко. — Таких кліток із тваринами по Україні близько тридцяти, здебільшого на західній Україні. Якось мені доводилось там бачити ведмедя, якого утримували... в трубі».
Утім за такими жахіттями доводиться лише спостерігати: врятувати Мішу та Потапа від жорстокого поводження захисники тварин просто не мають права. Міністерство природи України вже дев’ять років не затверджує «Правила утримання та розведення диких тварин у напіввільних умовах і неволі» (підзаконний акт Закону України «Про тваринний світ», який набув чинності 16.01.2002 року. — Авт.), на підставі яких можна було штрафувати порушників і конфісковувати тварин. Київський еколого–культурний центр та організація Екоправо–Київ подали черговий позов до Окружного адміністративного суду Києва на Мінприроди України, звинувачуючи Міністерство в бездіяльності. Господарі ж Міші та Потапа, швидше за все, уникнуть будь–якої адміністративної відповідальності. Єдине, на що сподіваються екологи, — усвідомлення скоєного самими власниками тварин або їхня згода віддати бідолашних хижаків на опіку в один з українських зоопарків.
ДО РЕЧІ
Учора оприлюднили результати розтину слона Боя. Причиною смерті тварини могла стати токсична отрута, яка викликає порушення згортання крові. «За попередніми результатами патолого–анатомічного розтину встановлено, що внутрішні органи слона погано наповнені кров’ю, кров водяниста, не згорнулася, що може вказувати на дію токсичної отрути», — заявила директор зоопарку Світлана Берзіна. За її словами, матеріали розтину передано до органів слідства. Нагадаємо, тварина раптово померла 26 квітня просто на очах у працівників зоопарку.