Призов збільшують. Цього року, з 12 квітня по 28 травня, до війська підуть 26 000 юнаків. Із них саме до Збройних сил України призовуть 20 000. Ще 5 100 підуть до Внутрішніх військ МВС, а 900 — до Державної спеціальної служби транспорту. До ЗСУ беруть на 500 осіб більше, ніж торік восени. Наступної осені туди піде ще на 500 людей більше. Ці строковики заповнять місця, які мали б займати контрактники, проте через недофінансування, вкрай низьку зарплатню і непрестижність військової служби Міністерство оборони починає давати «задній хід» програмі переходу війська на професійну основу.
«Існують певні плани щодо комплектування Збройних сил військовослужбовцями за контрактом. На жаль, хронічне недофінансування змушує нас замість контрактників подавати до військових частин військовослужбовців строкової служби», — повідомив заступник начальника Генштабу ЗСУ генерал–лейтенант Володимир Артюх. За його словами, програму розвитку Збройних сил, яка, серед іншого, передбачала повний перехід на контрактну армію в 2015 році, незабаром переглянуть.
Людський ресурс для війська в Україні, здавалося б, величезний: на обліку у військкоматах стоять понад 1,3 мільйона осіб призовного віку. Проте реально Вітчизна може розраховувати лише на 30 235 із них, тобто 8%. Тим часом за 2009 рік за ухиляння від призову 13 113 людей притягнули до адміністративної відповідальності і ще 84 — до кримінальної. Чому ж із мільйона залишається дещиця?
Більшість хлопців призовного віку не підуть в армію через хвороби, за останнє десятиріччя зросла кількість хворих на туберкульоз, венеричні хвороби, психічні розлади, недуги кісток і м’язів, вроджені патології, хвороби серця та шлунково–кишкової системи, а також СНІД та гепатит. Також до війська не беруть через «низькі морально–ділові якості», проблеми із законом, зловживання алкоголем і наркотиками та недостатню освіченість, а часто — неграмотність. Із решти відсіюється 32 категорії тих, кому, за законом, належить відстрочка від служби.
Усе ж зараз у військкоматах ще мають можливість вибирати. На одне «призовне» місце припадає 1,2 особи. При тому, що ця цифра стрімко падає, існує лише два шляхи для підтримання теперішньої чисельності Збройних сил: або призивати студентів, хворих, алкоголіків і злочинців, або підвищувати платню і привабливість служби за контрактом. І те, й інше впирається у рішення Верховної Ради та уряду. Уже найближчий час покаже, яким шляхом відбиратимуть наші владці захисників Батьківщини.