«Потепління» у відносинах Кремля з новою владою в Києві чи не найбільше відчутне у Збройних силах України. Після відновлення російсько–українських морських навчань «Фарватер миру» та спільних парадів з’явилася інформація, що в Україну знову прилетять винищувачі палубної авіації РФ з авіаносного крейсера «Адмірал Кузнєцов». Вони тренуватимуться на наземному випробувальному тренувальному комплексі авіації (НВТКА, або «Нитка»), аеродромі біля міста Саки в Криму, який повторює сталеву злітну палубу, трамплін, аерофінішери та електроніку «Адмірала Кузнєцова». Нагадаємо, оскільки авіаносні літаки входять до Північного флоту, а не до Чорноморського флоту РФ, який базується в Севастополі, український уряд у 2008—2009 роках кілька разів забороняв російським винищувачам тренуватися в Україні.
«Польоти палубних винищувачів Су–33 зі складу корабельного винищувального авіаполку можуть розпочатися вже в червні–липні», — передає слова високопоставленого джерела в російських збройних силах агентство «Інтерфакс». За його даними, «на високому рівні всі питання із цього приводу зняті, і найближчим часом повинна бути досягнута остаточна домовленість».
Курс тренування російських екіпажів на НВТКА триває пітора–два місяці. Втім, незважаючи на «потепління», росіяни не відмовляються від будівництва аналогічного комплексу в місті Єйськ на азовському узбережжі Краснодарського краю. «Це дозволить Росії гарантовано готувати своїх морських льотчиків для важких авіаносних крейсерів і більше не залежати від періодично змінної політичної кон’юнктури в Україні», — каже посадовець російських ЗС.
А ТИМ ЧАСОМ...
Літаки перетнуть кордони
У квітні й жовтні цього року Міноборони України планує провести спільні навчання з Білоруссю та Росією з протиповітряної оборони. Одним із головних заходів міжнародного військового співробітництва стануть командно–штабні тренування з органами управління та черговими силами українських Повітряних сил і Військово–Повітряних сил та сил протиповітряної оборони Республіки Білорусь та Російської Федерації, включно з перетином авіацією державних кордонів. Однак для цього ще потрібне рішення Верховної Ради України, яка має прийняти закон про допуск на українську територію іноземних військових у 2010 році.