88–річного чоловіка українського походження підозрюють у вбивстві в роки Другої світової війни щонайменше одного єврея. Наразі прокуратура Мюнхена перевіряє, чи достатньо доказів для висунення йому обвинувачення та передачі матеріалів до суду. Цю інформацію німецькій газеті «Зюддойче цайтунг» підтвердила речниця прокуратури. Йдеться про Джона (в минулому — Івана) Калимона, який мешкає в штаті Мічиган (США). Під час війни 20–річний хлопець начебто співпрацював із нацистами і був одним із так званих поліцаїв в окупованому Львові. За даними німецьких слідчих, існують документи, які свідчать, що Калимон письмово просив в есесівців нові набої, оскільки видані раніше використав, буцімто убивши одного й тяжко поранивши другого єврея.
Сам Джон Калимон стверджує, що це фальшивка. У розмові з американським журналістом колишній автоінженер підтвердив, що був поліцаєм, утім заперечує причетність до вбивств: «Я люблю цю країну, тому що це моя країна, і збираюся тут померти. Я жодного разу не був заарештований, сплачую податки. Ви не знайдете нікого, чеснішого за мене». Тим часом дружина підозрюваного Любов Калимон на захист чоловіка стверджує, що євреї були його найкращими друзями.
Якщо судовий процес таки розпочнеться, Німеччина може звернутися до США з проханням про екстрадицію Калимона, як це було з Іваном Дем’янюком (нагадаємо, українця, якому 3 квітня виповниться 90 років, судять у Мюнхені за звинуваченням у причетності до вбивств євреїв у концтаборі «Собібор»). Варто зазначити, що, як і Дем’янюк, Джон Калимон скаржиться на здоров’я: у нього слабка пам’ять, рак, астма та інші хронічні захворювання.
13 жовтня минулого року Міністерство юстиції США вже почало судові слухання з питання депортації уродженця України зі Сполучених Штатів. 2007 року влада США, дізнавшись про нібито співпрацю Калимона з окупантами, анулювала американське громадянство чоловіка, яке той отримав у 1955–му. «Учасники схожих злочинів втратили право на такі привілеї, як громадянство США, і право на проживання у Сполучених Штатах», — мотивувало свої дії американське відомство. Нині уродженець України оскаржує це рішення.
Тим часом досі невідомо, куди депортують Калимона. Його долею цікавиться не лише Німеччина, а й Польща. У червні минулого року Інститут національної пам’яті Польщі ініціював кримінальну справу проти Джона Калимона, а також звернувся до США з проханням його допитати. За даними польських слідчих, Калимон може бути відповідальним за 39 убивств і 17 спроб убивства євреїв. У разі, якщо звинувачення підтвердяться, польські слідчі органи готові звернутися до США з проханням про його екстрадицію, адже до початку Другої світової війни Калимон був громадянином Польщі — частина української території тоді входила саме до складу сусідньої країни.