Скромно
По–особливому виглядає і смакує картопля з волоськими горіхами. Відварити 5—6 бульб у лушпинні, почистити, порізати на кружальця — далі сіль–перець, запанірувати з обох боків у сухарях і підсмажити на олії. Півсклянки горіхів (можна взяти ліщину) потовкти чи пропустити через м’ясорубку і посипати ними смажену картоплю. Таке ситне поєднання добре «нейтралізувати» квашеною чи тушкованою капустою.
Найпростіше простого приготувати картопляні котлетки — картопляники. У пюре з 1 кг бульб вбити яйце, додати 4–5 столових ложок борошна, добре вимісити і сформувати котлетки. Обкачати у борошні чи сухарях і смажити. Якщо покласти всередину начинку (тушковані з цибулею капусту, м’ясо чи гриби) — матимемо картопляні зрази. Вони, як і «порожні» картопляники, найбільше «дружать» зі смаженими грибами або грибним соусом.
Картопляні кльоцки бувають відварені і смажені. Тісто для смажених готуємо з перекрученої на м’ясорубку вареної картоплі (1 кг), трьох столових ложок крохмалю та яйця. Обсмажуємо сформовані качалочки, попередньо обвалявши їх у крохмалі. Подаємо до столу з подрібненим часником в олії чи шкварками.
Варені кльоцки робляться з тіста, складовими якого є і пом’ята чи перекручена варена картопля (0,5 кг) і сира, потерта на дрібну тертушку (0,5 кг). Сиру масу відтиснути через марлю, окремо покласти у тісто гущу, а до рідини додати трохи води і залишити хвилин на 10, щоб осів крохмаль. Потім воду злити, а осад додати у тісто. До картоплі сирої і вареної ще кладуть 1–2 яйця, 100 г борошна або 50 г борошна та 100 г крохмалю, сіль, і ретельно усе вимішують. Далі відщіпують невеликі кульки, обкачують їх у борошні чи манці і варять у підсоленій воді 5—7 хвилин. Кльоцки можна перемастити вершковим маслом і притрусити кропом або приправити підсмажкою зі шкварками (чи грибами) і цибулею.
Вишукано
Картоплини великого розміру шкода не використати для фарширування. Бульби можна почистити, а можна залишити в «мундирі» — так вони краще зберігатимуть форму. Безпрограшне поєднання для начинки — картопля і гриби. Можна підсмажити з цибулею (2 штуки) відварені і подрібнені сушені гриби (100 г) або свіжі шампіньйони (300 г). Шматки вийнятих «серцевин» картоплі (8—10 штук) теж підсмажити — такий посолений і поперчений мікс дуже смачний. Нафаршируйте ним картоплини, закрийте зрізаними верхівками і поставте у глибоку посудину. Налийте на дно грибний відвар і ставте у духовку тушкувати. Стежте, щоб рідина не википіла повністю. Перед подачею обов’язково полийте готову страву соусом (хто любить масло масляне — ще й сметаною зверху) і притрусіть кропом.
Інший варіант начинки — з шинкою. Підсмажуємо дрібно порізані м’ясо і цибулю, додаємо натерту моркву і брусочки солоного огірка, заправляємо кількома столовими ложками сметани, сіллю, перцем і добре вимішуємо. Далі розкладаємо фарш у «човники» із порізаних уздовж половинок картоплі і ставимо у духовку запікати. Хвилин через 20—25 посипаємо тертим сиром і ставимо у духовку на 5—7 хвилин. Щоб картопля не висихала, кожну кладуть у торбинку з фольги.
Екзотичне поєднання — картопля, начинена філе риби і авокадо. Найсмачніше, якщо візьмемо шматок лосося чи сьомги (200 г), але влаштують і хек або минтай. Рибу ріжемо на маленькі кубики, обсмажуємо, додаємо дрібнопорізані цибулину і помідор, один зубчик часнику, солимо, перчимо. Шматочки почищеного авокадо і сік із половини лимона збиваємо в блендері. Викладаємо вміст сковорідки і авокадно–лимонний крем на підготовлені половинки картоплі і запікаємо. Наприкінці змащуємо кожен «човник» збитим яйцем, посипаємо базиліком чи петрушкою і ще на кілька хвилин залишаємо у духовці.
Основу для картопляного рулета готують із пюре (з 1 кг картоплі). У нього додають склянку гарячого молока, одне яйце (ліпше — два жовтки), розтоплене вершкове масло (60 г) і ретельно усе вимішують. Викладають на вологий рушник прямокутником завтовшки 1,5–2 см. і начинку: підсмажену сиру чи квашену капусту з цибулею, до яких додають порубані два зварені яйця. Далі треба з обох боків підняти основу, з’єднати краї картопляного «тіста» і скрутити рулет. Перекласти його на змащене жиром деко. Зверху помастити збитим яйцем із молоком і борошном, притрусити паніровочними сухарями, скропити вершковим маслом і запекти. Порційні шматки рулета подають до столу зі сметанним соусом і традиційно для картопляних страв притрушують кропом.