Цієї неділі в Мукачеві відбудуться повторні вибори міського голови. Як відомо, викликані вони указом Президента, яким той, явно «на численні прохання» глави АП Віктора Медведчука, змістив законно обраного мера Василя Петьовку, а замість нього виконуючим обов'язки призначив члена СДПУ(о), представника есдеківської обладміністрації Опачка. З того часу все, що робила закарпатська влада в Мукачеві, освячувалося ім'ям указу.
Виносять в Мукачеві сміття — «на виконання указу Президента», розправляються з неугодними чи проводять ранок у дитсадку — все «на виконання указу». Газета «Новини Закарпаття» навіть спеціальну регулярну рубрику завела — «За рядком президентського указу». Таке враження, що життя на Закарпатті зупинилося б, якби не президентський перст, тицьнутий в Мукачеве.
Але післязавтра місто над Латорицею має обрати собі нового, будемо сподіватися — законного — господаря, тож настав час підбити підсумки одіозного указу, виданого 25 грудня, — «Про заходи щодо забезпечення конституційних прав громадян та нормалізації життєдіяльності Мукачева».
Як видно з назви, Леоніда Кучму турбували дві речі: порушення конституційних прав громадян і складна політична ситуація в місті. Настільки турбувала, що він пішов на безпрецедентне перевищення своїх повноважень, порушення Конституції і навіть на осуд цивілізованого світу. Однак майже 4-місячне виконання даного припису показало, що порушення конституційних прав громадян набрало в Мукачевi тотального характеру, а політична ситуація в місті загострилася до неможливого. Так за що ж боролися, Леоніде Даниловичу?
У президентському указі читаємо: «Порушено конституційний принцип, згідно з яким судові рішення є обов'язковими для виконання на всій території України». Але що маємо натомість? Нова територільна виборча комісія, яку очолює есдек, уже тижнями не виконує судові рішення! Куди ж дивитися гарант, який виступає нібито поборником конституційних принципів?
Читаємо далі: «Обмежено право громадян обирати і бути обраним...» І знову це зауваження Президента після оголошення нових виборів виконано з точністю до навпаки. «Нашоукраїнця» Василя Петьовку, який переміг у минулій виборчій кампанії, тервиборчком так і не зареєстрував кандидатом у мери. Більше того, не виконано рішення суду про видачу йому причини відмови.
Далі в указі йдеться: «У місті склалася надзвичайно складна суспільно-політична ситуація, що характеризується постійним протистоянням і конфронтацією різних політичних сил». Як у воду Президент дивився! Тільки ситуація така склалася не до президентського розпорядження, а після. Це красномовно підтверджують дані соціологів. Абсолютна більшість мукачівців після трьох місяців дії указу Президента оцінює ситуацію в місті як напружену і критичну. Баламутом, виходить, — чи то з ініціативи Медведчука, чи власним розумом — виступив сам Кучма.
Ще один цитований рядок: «Сприяти виборчим комісіям у здійсненні ними своїх повноважень». Отут нова влада постаралася — так постаралася. Всі виборчі комісії, які діяли в місті на момент підписання указу, були розпущені. Своєрідне трактування слова «сприяти», чи не так?
Ужити заходів щодо всебічного сприяння жителям міста, політичним партіям, іншим об'єднанням громадян, їх місцевим осередкам, колективам підприємств, установ і організацій у реалізації їх права при проведенні виборів мукачівського міського голови». І знову вийшла неув'язка у Президента. Замість цивілізованого передвиборчого змагання у Мукачеві панує односторонній рух за кандидата СДПУ(о). А ті «колективи підприємств, установ і організацій», які хочуть зустрітися з іншими кандидатами, підлягають репресіям. Один з останніх прикладів — зірвана зустріч «нашоукраїнця» Віктора Балоги з виборцями у Будинку русинів. Так що ніякої «реалізації права жителів міста при проведенні виборів мукачівського міського голови» після указу Президента і близько не спостерігається.
Як чистої води демагогія нині сприймається й зимове інтерв'ю голови облдержадміністрації, секретаря обкому СДПУ(о) Івана Різака, в якому він зізнався, що був ініціатором зміщення законної влади в Мукачеві. «Найближчим часом ми доведемо: Мукачів може і має право на краще життя, життя незаполітизоване», — казав Різак. Після цих слів у Мукачеві хіба що прибиральниць не перевіряють на лояльність до Соціал-демократичної партії (об'єднаної)! А число звільнених нелояльних керівних кадрів скоро вже вимірюватиметься сотнями. Ось вам і обіцяне «незаполітизоване» життя!
«Головне, щоб у людей зник страх у душі», — знову Різак. Та такого залякування і цькування, яке нині переживає Мукачів, місто, де переворот відбувався за спинами озброєних спецназівців, у своїй новітній історії ще не знало. Досить навести слова київського тележурналіста Володимира Ар'єва, який ще з жодної гарячої точки не повертався додому з думкою: «Слава Богу, живий». Окрім Мукачева під президентським правлінням, де сподвижники Медведчука перешкоджали його спробам зробити сюжет для «5-го каналу». Та це ще квіточки, бо фільм «Закрита зона» вчора на «5-му» таки вийшов, а популярний мукачівський телеканал «М-Студіо» та радіостанція, що симпатизують «Нашій Україні», після силового закриття так і не повертаються в ефір.
Ще одна смачна цитата від Різака: «Нічого надзвичайного в Мукачеві не відбувалося і не відбувається». Тільки незрозуміло, чому Мукачів не сходить зі стрічок повідомлень всеукраїнських і міжнародних ЗМІ? Чому 80-тисячному містечку присвячують свої резолюції Парламентська Асамблея Ради Європи та Держдепартамент США, не кажучи вже про комітети Верховної Ради України? Чому сюди приїздять іноземні дипломати?
Варто наголосили, що цього вівторка місто відвідали перші секретарі посольств Німеччини, Швеції та Норвегії, які ознайомилися з ситуацією довкола виборів міського голови. Вони зустрічалися з територіальною виборчою комісією, міською владою, журналістами і головними кандидатами на посаду мера — Віктором Балогою та есдеком Ернестом Нусером, котрий невдало опонував у минулому році й Петьовці. На підсумковій прес-конференції дипломати зазначили, що представляють не тільки свої країни, а й усю робочу групу, яка слідкуватиме за перебігом президентських виборів в Україні і куди входять з десяток країн, у тому числі США і Канада. Гості зазначили, що ситуація довкола мукачівських виборів доволі заплутана, але вони зробили свої висновки. Занепокоєння дипломатів викликали три речі: неясності довкола виборчих комісій, обмеження мукачівців у доступі до інформації та нереєстрація опозиційних кандидатів.
До речі, щодо статусу виборчкому. Апеляційний суд Закарпатської області 6 квітня повторно постановив визнати легітимність діяльності старих територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів міського голови Мукачева. Таким чином, діяльність нових, «проесдеківських», виборчих комісій у Мукачевi не є законною, повідомив інтернет-ресурс «Гаряча лінія», що відслідковує проведення цих виборів.
А головний висновок західних дипломатів полягає в тому, що мукачівські вибори — це іспит для української демократії і важливий етап у житті всієї України. Це фактично рання стадія президентських виборів, що мають пройти восени. У цьому і вся сіль: древнє містечко над Латорицею стало полігоном, де на перемозі затялися дві непримиренні сили — популярна тут «Наша Україна», яка з Віктором Ющенком є фаворитом й президентських перегонів, та СДПУ(о) — партія Віктора Медведчука, головного «кризового менеджера» країни, який у разі другої поспіль поразки (після провалу конституційної реформи) ладен буде ледь не руки на себе накласти. Адже цей регіон есдеки вважають своєю вотчиною. Вони, хоч і мають на Закарпатті мінімальну підтримку, контролюють і обласну, і районні влади, лише Мукачеве протягом довгого часу залишається непідкореним.
В інтерв'ю газеті «Без цензури» голова «мукачівської» комісії Верховної Ради України Юрій Оробець підтвердив, що в цьому закарпатському райцентрі «відпрацьовуються майбутні президентські вибори», і зазначив, що сицилійська мафія «відпочиває» в порівнянні з мукачівською. «Нашоукраїнець» звинуватив кандидата Ернеста Нусера в тому, що на перших виборах «його команда платила по 20 гривень за голос виборця, що доведено в суді». «Діями [представників есдеківської сторони] керує швагро (чоловік сестри дружини) Віктора Медведчука — Іван Чубірко. Це місцевий кримінальний авторитет, який ходить в оточенні бритоголових. Він мені особисто погрожував, і в мене його погрози записані на відеоплівку... Я бачив, як наприкінці грудня відбулося всенародне віче, а під Aдміністрацією влада виставила кримінальні угруповання бритоголових. Вони намагалися вчинити бійку, щоб за фактом хапати людей. Я був між цими двома сторонами. Власне, бритоголовими керував заступник начальника міліції області на прізвище Русин, який є кумом Чубірка», — констатує голова тимчасової слідчої комісії ВР, висновкам якої ніяк не дає ходу парламентська більшість. Оробець повідомив, що готує доповідь для Верховної Ради з приводу ситуації в Мукачеві, а найближчим часом зустрінеться з Головою Верховного Суду України.
До речі, про суд можна буде ще раз згадати й після дня виборів — за оцінками експертів, у ході виборчої кампанії в Мукачеві допущено вже стільки кричущих порушень та зловживань, що будь-яка сторона в разі програшу матиме підстави позивати про визнання результатів виборів недійсними. Хоча якщо переможе «нашоукраїнець», вийде, що есдеки скаржитимуться на власний «безмір».
ПІДТРИМКА
Лідери блоків «Наша Україна» — Віктор Ющенко та БЮТі — Юлія Тимошенко звернулися до мешканців Мукачева із закликом підтримати на виборах міського голови 18 квітня кандидата від «Нашої України», народного депутата Віктора Балогу, котрий свого часу вже був мером міста. «Він проявив себе не лише професіоналом, а й щирим патріотом Закарпаття та свого рідного Мукачева. Саме завдяки Балозі місто стало візиткою Закарпаття, справжнім європейським центром. Для нього турботи людей завжди були на першому плані. Тому ми переконані, що Віктор Балога повинен продовжити розпочату ним у 1998 році справу — покращити життя мукачівців, — ідеться у відозві Ющенка й Тимошенко. — Ми, лідери двох опозиційних політичних сил України, просимо мукачівців відкинути все буденне й другорядне і, незалежно від політичних уподобань, конфесійної приналежності та національності, прийти 18 квітня на вибори міського голови та віддати свій голос за нашого колегу і справжнього народного мера. Голос кожного мукачівця за Віктора Балогу буде передвісником нашої спільної перемоги на президентських виборах».