Якщо хочете приємно здивувати домашніх чи гостей, приготуйте для них страви у горщиках. Це урізноманітнить застілля візуально і дасть змогу відчути новий смак стушкованих у глиняному посуді страв. До речі, дуже корисних, бо завдяки способу теплової обробки у посуді з природного матеріалу максимально зберігаються вітаміни та всі корисні елементи.
Щоб приготувати тушковані овочі у горщиках, із розрахунку на одну порцію беремо по 30 г болгарського перцю, цибулі та грибів, 40 — баклажанів, 50 — кабачків, 75 — помідорів. Шматки перцю спочатку потрібно хвилину–дві потримати в окропі; шматки баклажанів — хвилин 20 у підсоленій воді. Підготовлені овочі, а ще часточки цибулі та грибів, окремо обсмажуємо на олії, почергово кладемо у горщики, поверх — шматки свіжих помідорів, трішки часнику і зелень петрушки. Тушкувати закритими 30—40 хвилин.
Класична страва у горщику — тушковане м’ясо з картоплею по–домашньому. Для її приготування спочатку треба обсмажити на сковорідці кубики картоплі (190 г на порцію) і моркви (20 г), додати посічену цибулю (15 г), поперчити і перемішати, окремо — шматки яловичини (120 г). Викласти усе у горщики прошарками і залити бульйоном, в який треба додати томат–пюре (15 г) . Вкинути у кожну посудину 2–3 горошини перцю та невеликий лавровий листок і тушкувати у духовці до готовності. Перед подачею на стіл посипати дрібнопосіченим часником і зеленню петрушки та кропу.
Ще одна страва — тушковане м’ясо з дерунами. Щоб зробити деруни (на 10 порцій), потрібно почистити 2,5 кг картоплі і потерти на дрібну тертку, вбити 2 яйця, додати 0,5 кг борошна, посолити все, ретельно вимішати і посмажити деруни. Окремо обсмажити кубики свинини (800—900 г) із цибулею (3—4 штуки). У горщики викладати спочатку деруни, м’ясо і знову — деруни. Залити все це треба томатно–сметанним соусом, який готуємо так: пасеруємо 1–2 ложки борошна, додаємо 100 г томат–пюре, сіль за смаком та 500—600 г сметани, кип’ятимо 5—10 хвилин і змішуємо з 200 г окремо спасерованої цибулі. Зверху страву ще не завадить посипати чорним меленим перцем і незначною кількістю часнику — для запаху. Просякати соусом усі інгредієнти повинні у духовці, нагрітій до температури 160—180 градусів, 15—20 хвилин.
Якщо для вас звабливо звучить назва «Баранина, запечена з кашею під сметанним соусом», варіть окремо м’ясо (на порцію 120 г) і розсипчату пшеничну, ячневу чи гречану кашу (у готовому вигляді її має бути стільки ж грамів, скільки сирої баранини). У кашу додайте спасеровану цибулю (15 г) і дрібно нарізані варені яйця (10 г) і вершкове масло (10 г), перемішайте і викладайте у горщик. Поверх — 1–2 широких шматки готової баранини. Далі заливайте сметанний соус (наприкінці — присолене і поперчене спасероване борошно зі сметаною), посипте твердим тертим сиром (5 г), змішаним із сухарями (3 г), скропіть розтопленим маслом і запікайте страву 10—15 хвилин, допоки на поверхні соусу не утвориться золотава скоринка. Коли подаєте до столу, ще раз скропіть маслом і посипте зеленню базиліка чи кінзи.