«В Одеському інституті очних хвороб і тканинної терапії ім. Філатова винайшли новий спосіб лікування злоякісної внутрішньоочної пухлини — ретинобластоми — методом введення хіміопрепарату безпосередньо у хворе око поряд із пухлиною, що дозволяє уникнути видалення ураженого пухлиною ока», — гордо повідомляють в інституті. Незвичайну операцію нещодавно провели шестирічній Інні Андрієць, яку госпіталізували з діагнозом «ретинобластома лівого ока». Спершу, щоб урятувати життя дитині, медики радили терміново видаляти око. Та мати навідріз відмовилася. Тоді під мікроскопом, за допомогою мікроголки, дитині ввели в око рідину, яка діє на ракові клітини ззовні. З іншого боку, застосували традиційну хіміотерапію. Таке лікування провели двічі. За невеликий час пухлина зменшилася вдесятеро, і хворе око почало одужувати — повернулося 10 відсотків зору. «Ця операція стала новим словом у лікуванні швидкопрогресуючих злоякісних пухлин ока», — переконана завідуюча відділенням офтальмології Інституту ім. Філатова Надія Боброва.
Утім, як дізналася «УМ», це не перша «унікальна» операція інституту. Багатьом маленьким пацієнтам, яких лікували за «новим методом», очі врятувати не вдалося. Наша газета поспілкувалася з матерями, чиї діти вже отримали «рятівний» укол в одеському інституті. «На наших дітях просто експериментували. Нам не повідомили ані назви цього препарату, ані його походження», — розповіла Олена Єгорова з Житомира. Нещастя її родину спіткало півроку тому: коли доньці Валерії виповнилося три рочки, їй поставили страшний діагноз — «ретинобластома лівого ока третьої стадії».
Мама з онкохворим немовлям одразу ж поїхала в одеський інститут, де виявили два осередки пухлин. «Нас відправили на загальну хіміотерапію в Житомирі, — розповідає пані Олена. — У доньки дуже впав рівень тромбоцитів, вона була виснажена, а покращення не спостерігалося. Коли повернулися в Одесу, почули про укол хіміопрепарату «Алкеран» — якусь новітню технологію. Проте більше не сказали жодного слова».
У черзі на таку операцію чекали семеро дітей, батьків яких попросили скинутися по 30 євро на операцію з уколом «Алкеран». «Нас попросили купити шприци. І не ультратонкі, як розповідають в інституті, а звичайні — інсулінові! — переконує співрозмовниця «УМ». — У дітей через такі уколи починалися крововиливи, були гематоми на оці».
«Унікальний» укол успіху не дав, і Олена Єгорова з прооперованою Валерією поїхала на лікування в клініку міста Ессен у Німеччині. «Німецькі лікарі були шоковані методами лікування в Одесі, — підсумовує пані Олена. — За їхніми словами, пухлина була надто великою, щоб лікувати її загальною «хімією», від якої вона розпалася на мільярди маленьких часточок. А уколи в око загрожували життю дитини, бо ракові клітини з місця проколу могли рознестися по всьому організму. Німецькі медики взагалі виступають категорично проти проколу сітківки, як це роблять в Одесі, а тим більше — введення в око «Алкерану», який потрібно вводити внутрішньовенно!»
На жаль, німецькі медики вже не змогли врятувати ліве око Валерії: їй поставили імплантат. Сьогодні мами постраждалих дітей вже підготували звернення до Міністерства охорони здоров’я України з проханням утрутитися в ситуацію, що склалася в Одеському інституті ім. Філатова.