«Тушки» без п’яти хвилин у законі

10.03.2010
«Тушки» без п’яти хвилин у законі

«Нашоукраїнці» ще шукають точки дотику з «регіоналами». (Фото Тетяни ШЕВЧЕНКО.)

Із передсвяткових політичних ток–шоу випливало, що нова опозиція жорстко протидіятиме можливому ухваленню в парламенті змін до Регламенту, які дозволяють формувати коаліцію з окремих депутатів. «Ми будемо вживати всіх засобів, які буде дозволяти парламентська діяльність, щоб не допустити це, оскільки Україна від запаморочливих перемог Віктора Януковича стоїть фактично за крок до повністю нелегітимної влади», — заявляв БЮТівець Остап Семерак.

Багато хто розцінив це як намір удатися до вже трохи призабутої практики блокування Верховної Ради, а голоси в «Нашій Україні» навіть встигли засвідчити, що не братимуть участі в такій формі опору. Однак воно й не знадобилося. Вчора Рада спокійно ухвалила скандальні зміни до свого Регламенту в другому читанні, «за» — 235 депутатів. Тепер слово лише за Президентом Януковичем, який має підписати закон. Ніхто не сумнівається, що його рука не затремтить.

«З нашої точки зору, це грубе порушення Конституції, яка говорить, що коаліцію можуть утворювати винятково фракції. Якщо політики не можуть домовитися – єдиною альтернативою є [нові] вибори Верховної Ради», — казав перед голосуванням голова фракції «НУНС» Микола Мартиненко. За його словами, «топтання по Основному закону не сприйме ні країна, ні світ. Неконституційно створені коаліція та уряд будуть нелегітимними. У разі ухвалення згаданих змін до Регламенту наша фракція буде звертатися до Конституційного Суду». Водночас він додав: «Ми відкриті до переговорів про створення коаліції на конституційних засадах».

Тепер уже всі зрозуміли, як вдало провернули «регіонали» політичну комбінацію, кинувши «нашоукраїнцям» несмачного облизня. Спершу у фракції «НУНС» багато хто подумав, що від «помаранчевих» знову щось залежить. Але після того, як «Регіони» протиснуть зміни до Регламенту ВР, позиція більшості фракції «НУНС» буде неважливою – достатньо й кількох «тушок». За різними даними, таких охочих «незалежників»–перебіжчиків у парламенті вже назбирується до дев’яти осіб. Саме за їх допомоги «регіонали» збираються провести на посаду глави уряду не когось із «Нашої України», а старого й недоброго Миколу Азарова.

Із заяв Мартиненка випливає, що його група ще сподівається застрибнути в останній вагон поїзда, що відходить. Однак у «синіх» про це власна думка. «Я схиляюсь до того, що в умовах, коли Кабмін фактично кинутий і органів виконавчої влади фактично немає, чим швидше ми їх сформуємо, тим буде краще для дер­жави», — заявив учора в кулуарах ВР один із чільних «регіоналів» Олександр Єфремов. Водночас його політична сила все ж має намір зберегти якусь благопристойність і, за словами Єфремова, очікуватиме рішення суду, якщо буде судовий позов «НУНС» чи БЮТ із приводу конституційності змін до регламенту. «Але якщо вони цього не зроблять — ми самі зробимо подання, тому що ми хочемо чистоти жанру. Дуже важливо, щоб Конституція і закони були дотримані», — цитує Єфремова сайт «Українська правда».

 

А ТИМ ЧАСОМ...

У ситуації, коли поїзд відходить, свою потрібність при новій владі прагне довести екс–Голова ВР, екс–міністр закордонних справ та ще багаторазовий «екс» Арсеній Яценюк. За останні дні він видав одразу кілька відозв–звернень до Віктора Януковича, в яких прочитується пропозиція співпрацювати.

В одній із заяв Яценюк, який посів на президентських виборах четверте місце і має невелику групу всередині фракції «НУНС», пропонує створити в парламенті певну «тимчасову», але легітимну, коаліцію — до проведення дострокових парламентських виборів. «Переконаний, ви, як гарант Конституції, не допустите її порушення», — звертається лідер «Фронту змін» до Президента Віктора Януковича, педалюючи не лише союз на нинішньому етапі, а й ідею перевиборів парламенту.

На вчора була запланована зустріч Януковича з учасниками президентської кампанії Арсенієм Яценюком та Сергієм Тігіпком, повідомила заступник голови АПа Ганна Герман у коментарі агенції «Інтерфакс–Україна».