За попередніми прогнозами експертів, цьогоріч весняне водопілля може стати найбільшим за останні 30 років. «Велику воду» вже очікують у центрі та на заході країни. Водночас перші підтоплення почалися в окремих населених пунктах Криму, Одеської, Миколаївської, Луганської, Дніпропетровської та Запорізької областей. Загалом станом на 1 березня в Україні підтоплені 77 населених пунктів. Як повідомили «УМ» у Міністерстві транспорту та зв’язку, через підвищення рівня води в річках залишається обмеженим проїзд по автошляхах місцевого значення на Миколаївщині та закрито рух на шести дорогах у Луганській області.
Перший віце–прем’єр–міністр Олександр Турчинов провів селекторну нараду, на якій закликав голів обласних та міських адміністрацій, не зволікаючи, братися до мінімізації наслідків очікуваної повені. На ці потреби уряд виділив 175 мільйонів гривень. У Кабміні весняних підтоплень чекають уже 21 березня.
Найтривожніша ситуація на Дністрі
За словами начальника українського «Гідрометцентру» Миколи Кульбіди, найскладніші умови очікують у басейнах річок Дністер, Прип’ять, Західний Буг, Сіверський Донець, Інгул, Інгулець, а також на українській ділянці Дунаю. Пан Кульбіда застеріг: населеним пунктам Сумської, Чернігівської та Київської областей уже треба готуватися до підвищення води на Дніпрі, Десні та Сеймі. Можливі підтоплення у верхів’ях Кременчуцького та Дніпровського водосховищ.
Як розповіли «УМ» у Державному комітеті водного господарства, минулої доби спостерігалося зростання рівня води на річках басейну Західного Бугу, Сяну та Сіверського Дінця. Зокрема на річці Вишня біля Твіржі (притока річки Сян у Львівській області. — Авт.) вода піднялася на метр, на українській ділянці Дунаю — на 127 сантиметрів. Найбільш критичною на даний момент є ситуація на Дністрі: тут в окремих місцях рівень річки зріс на чотири метри. Тим часом у карпатських річках вода, навпаки, спадає.
Столицю теж затопить?
Якщо вірити прогнозам, «велика вода» може дійти до столиці вже у другій декаді квітня. Саме о цій порі через танення снігу рівень води у Дніпрі може перевищити критичну точку у 2,5 метра. «Сьогодні ситуація під контролем», — запевняють у Київміськдержадміністрації. При цьому критичною точкою для початку повені є позначка у 715 сантиметрів. Нагадаємо, в Києві можливе підтоплення чотирьох районів — Дарницького, Дніпровського, Деснянського та Подільського.
Тим часом, за інформацією Дніпровського облводгоспу, станом на 1 березня вже підтопило три райони Дніпропетровська та села Радушне, Красіно, Червоне, Калініно та Новопілля. На Херсонщині станом на 2 березня підтопленими залишаються 119 житлових будинків та понад півтисячі садиб. На Запоріжжі підтоплено 48 населених пунктів (1221 садиба, 1219 підвалів). Страждає від весняних вибриків і Луганщина. Так, у селі Розкішне Лутугинського району підтопленими залишаються п’ять присадибних ділянок. Утім вода поступово спадає. Тим часом підвищення рівня ґрунтових вод стало причиною підтоплення присадибних ділянок у трьох населених пунктах на Одещині, де критичне зростання рівня води очікують наприкінці квітня.