Спецзону, а точніше спеціальний економічний режим для інвесторів на території АРК, пропонує запровадити Міністерство економіки України. Якщо відповідний проект закону ухвалять, економічна зона діятиме протягом 20 років, починаючи вже з 1 січня 2011 року. Інвестиційні проекти, реалізація яких розпочнеться в цей період, буде на два роки звільнено від сплати мита при імпорті нового устаткування, 50 відсотків сум податку на прибуток цих підприємств скеровуватиметься на спеціальні рахунки Держказначейства для їх реінвестиції у виробництво.
Правда, діятиме спеціальний економічний режим лише для тих підприємств, сума інвестиційного проекту яких буде не меншою: десяти мільйонів євро — в обробній промисловості, п’яти мільйонів євро — в сільському господарстві, двох мільйонів євро — в охороні здоров’я. А ще не менше 500 тисяч євро для діяльності з надання послуг у сфері туризму, відпочинку та розваг, збереження історичної спадщини, використання природних ресурсів та охорони довкілля.
Представникам різних політсил ідея подобається. Але... «Ми виступаємо за відновлення роботи спеціальної економічної зони і територій перспективного розвитку, тому така ініціатива відповідає нашій політичній програмі. Але ідея надання спецстатусу такій великій території виглядає дещо оригінально і не має світових аналогів», — відзначив член Комітету Верховної Ради з питань економічної політики, член Партії регіонів Олексій Плотніков.
«Безумовно, необхідно розвивати регіони, у тому числі Крим. У Криму слід розвивати туристичний сектор. А якщо ми дамо пільги підприємствам машинобудування, то інвестори перенесуть свої проекти з промислових регіонів до Криму. Це погіршить екологію півострова і його туристичний потенціал», — сказала голова парламентського Комітету з питань промислової і регуляторної політики і підприємництва, депутат від фракції БЮТ Наталія Королевська.
Експерти ж до ідеї законопроекту поставились дещо скептично. Адже якщо проаналізувати мапу України за доходами і рівнем безробіття, то Крим не є найпроблемнішою точкою. «У нас райони, навіть цілі області на північній, північно–західній територіях України мають і вищий рівень безробіття, нижчий середній дохід і більше проблем, пов’язаних із тим, що регіони є депресивними. Кримський регіон до таких не належить», — сказав «УМ» аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. На його думку, надавати Криму будь–яку широку економічну зону — не доцільно. «Розвивати Крим треба, підтримуючи його не на рівні регіону, а на рівні певної галузі чи сектору. Наприклад, підтримка зеленого туризму чи туризму в цілому», — підсумував експерт.