Малесенька Катя з’явилася на світ передчасно і з дуже непростою хворобою — пороком серця. У дитини між двома серцевими шлуночками утворився отвір. Прогнозувати її подальшу долю було б дуже непросто, якби час появи на світ крихітної дівчинки не збігся з приїздом до Харкова групи міжнародних фахівців у рамках програми «Подаруй дитині серце». Цей проект, яким опікуються одразу кілька благодійних фондів, триває вже шостий рік.
На операційному столі дитина провела близько трьох годин. Лікарі на 30 хвилин зупинили її серце і «відкорегували» вроджену патологію. Для клінік міжнародного рівня такі операції, в принципі, сьогодні не проблема. Харківські ж кардіохірурги рятували крихітне немовля з таким діагнозом уперше. Кажуть, подібний майстер–клас для них — безцінна школа, адже тепер з аналогічними проблемами, якщо такі виникнуть, зможуть справлятися самостійно. «Ми прооперували дуже маленьку дитину, — розповів завідувач відділення кардіології Харківського інституту загальної і невідкладної хірургії Ігор Поливенок. — Думаю, що це рідкісна ситуація навіть для великих київських центрів. Для нас же вона просто унікальна. Це новий поштовх нашої спільної кардіологічної програми».
Задоволені результатом й іноземні фахівці. Американський спеціаліст з інтенсивної терапії Франк Маллой каже, що майстерність харківських хірургів за шість років співпраці значно зросла. Тобто вони вже стали робити більш складні операції і без участі членів міжнародної команди. Але, оскільки межі вдосконаленню не існує, подібне співробітництво триватиме і далі. Як правило, фахівці зі США, Великобританії, Австралії, Нідерландів і Португалії (такий зазвичай представницький склад міжнародної команди. — Авт.) приїздять сюди двічі на рік і проводять щоразу приблизно 20 складних операцій. Цього року планують приїхати тричі. Разом із харківськими кардіохірургами вони вже врятували життя майже трьомстам малюкам. Причому безкоштовно, віддаючи перевагу мешканцям найбільш віддалених районів області.
Але якою б високою не була майстерність лікарів, без сучасного медичного обладнання їхні зусилля можуть виявитися марними. За словами Ігоря Поливенка, останнім часом завдяки допомозі благодійних фондів інституту вдалося поповнити свою технічну базу новою апаратурою. Але це лише невелика дещиця від потрібного. Наразі клініка вкрай потребує новітнього обладнання для реабілітації прооперованих малюків. Цю проблему можна вирішити лише в рамках державної програми порятунку дітей із вродженим пороком серця, якої поки ще не існує навіть формально. Її актуальність, на жаль, доводить гірка статистика: лише на Харківщині щороку народжується близько сотні малюків із цим тяжким недугом.