Будівничий комунізму має бути моральним. А оскільки партія завжди краще знає, що для її члена морально, а що — ні, у Китаї для допомоги комуністам ухвалили новий моральний кодекс.
Як повідомляє БіБіСі, документ складається з 52 пунктів, присвячених передусім боротьбі з корупцією, яка в КНР розрослася до однієї з найбільших державних проблем. У схваленому Центральним комітетом Комуністичної партії Китаю (ЦК КПК) кодексі сказано, що партійці повинні працювати на благо народу, не використовуючи при цьому свого привілейованого становища для особистого збагачення. Зокрема комуністи не повинні приймати подарунки, торгувати нерухомістю чи займатися бізнесом.
Дотриматися останньої настанови декому буде нелегко — переважна більшість керівників китайських державних та приватних підприємств є членами партії, серед яких немало доларових мільйонерів та навіть мільярдерів. Торгівля нерухомістю також згадана не випадково, адже такий спосіб збагачення є особливо популярним серед високопосадовців КПК.
Окрім того, новими правилами комуністам заборонено вдаватися до «надмірних витрат» при організації весіль чи похоронів, а також дозволяти собі розкішний відпочинок. Більше того — у кодексі є пункт про неприпустимість спрямування необґрунтовано великих сум на облаштування партійних офісів та придбання службових автомобілів. Зараз у деяких регіонах країни міськкоми партії нагадують розкішні п’ятизіркові готелі.
ЦК Компартії КНР попереджає, що на порушників «моральних» правил чекатиме суворе покарання, аж до кримінального переслідування. Зрештою, в Китаї й раніше було немало випадків, коли високі чиновники ставали фігурантами кримінальних справ, отримували довгі терміни ув’язнення або й були засуджені до смертної кари.
Попередній моральний кодекс будівничих комунізму було ухвалено 13 років тому. Тоді Китай лише починав шлях до стрімкого економічного зростання, з яким до й без того небідної партійної номенклатури прийшло стрімке збагачення. За інформацією агенції «Франс пресс», лише впродовж 1978—2003 років через родичів за кордоном китайські чиновники вивезли з країни приблизно 50 млрд. доларів. З ухваленням нового кодексу Національне бюро з протидії корупції буде особливо уважно стежити за тими чиновниками, які декларують, що нічого не мають, тоді як їхні родини виїхали за кордон і там розкошують.