«Хітом сезону» на Сумщині стала звістка про те, що напередодні в Глухові замовили молебень за Януковича, а як тільки по службі вийшли з церкви, із неї впав хрест. «Хрест справді впав, — розповіла «УМ» глухівська журналістка Ксенія Осьмакова. — Не на землю — просто зламався в основі й похилився «вниз головою».
Хай там як, БЮТівці почали розповсюджувати листівки і безпосередньо розказувати людям: це їм кара за те, що голосували за Януковича. Владика Лука навіть зібрав спеціальну прес–конференцію, де пояснював, що хрест на бані храму Трьох Анастасій встановлювали в 1960–ті роки, конструкція застаріла, та й загалом не треба пов’язувати цю ситуацію з волевиявленням людей, адже зламався хрест ще перед першим туром. Зараз його вже встановили». Але ж «перекази» свідчать, що це було ось–ось перед другим туром!
Решта «смажених» повідомлень, що стосувалися дійсно виборчих порушень, — так само не підтверджувалися. Скажімо, пожежа в Шостці в приміщенні ДВК при ближчому розгляді виявилася... займанням розетки, і ніякі пожежники туди не приїздили.
«Якщо після першого туру було порушено дві кримінальні справи, то сьогодні ми не отримали жодної скарги, — розповів у неділю ввечері прес–секретар Сумської обласної прокуратури Олексій Дерев’янко. — Надійшли три звернення. Але всі вони не є предметом для прокурорського реагування. Все–таки вибори 2004 року багато кого і багато чому навчили. Адже тоді ми порушили 128 кримінальних справ, 98 з яких знайшли судове вирішення. Зараз люди більш законослухняні».
Порушення ж, які реально підтверджені, — на кшталт одного винесеного за межі ДВК бюлетеня. Чи то нетверезий 72–річний пенсіонер заважав роботі комісії, а потім просто розірвав свій бюлетень, «щоб голос жодному з тих двох не дістався». Чи інформація про те, що в Кролевці на дільниці виявили ручку, чорнила якої з часом зникають (такі дані надходили з багатьох областей. — Ред.). «Саме недостовірні повідомлення становили основну напругу для роботи», — каже один із керівників громадської ініціативи «За чесні вибори» Микола Чернотицький.
Утім чи надовго спокій? І що за ним?
...У несподіваному місці побачила цілу юрбу молодих людей. Запитую одного, хто вони і чому тут. «А ми надзирателі», — пояснює хлопець. «Може, спостерігачі?» — уточнюю, бо «надзирателі» — дещо з іншого лексикону. «Так–так, — згоджується він, — спостерігачі». Дай нам, Боже, у найближчі роки не плутати спостерігачів із наглядачами...
P. S. Що стосується Хоружівки — рідного села Президента Віктора Ющенка, то в другому турі вона підтримала Юлію Тимошенко, хоча й подала трохи вищий порівняно навіть із «нігілістським» Києвом відсоток «проти всіх». На дільниці №169 ТВО №163 За Тимошенко проголосували 146 людей, за Януковича — 45, проти обох — 46. На дільниці №170 — відповідно, 238, 69 і 56.