Жодної міліції, «даішників» і навіть «феесбешників», виборні сенатори і губернатори — такою має бути ідеальна Росія. Причому не в уявленні опозиції, а з точки зору структури, натхненником і куратором якої є сам глава Російської Федерації. У середу Інститут сучасного розвитку («Інсор»), наглядову раду якого очолює президент Дмитро Медведєв, оприлюднив доповідь «Росія ХХІ сторіччя: образ бажаного завтра». Деякі з висновків «президентського дітища» для росіян стали неабиякою несподіванкою.
Як пише газета «Вєдомості», посилаючись на слова члена правління інституту Євгена Гонтмахера, ідея такої доповіді народилася влітку 2009 року. Попри те, що експерти до висновків, оприлюднених у звіті «Інсору», поставилися вельми неоднозначно, Гонтмахер сповнений оптимізму. І наголошує, що документ «покликаний стимулювати дискусію в суспільстві».
Переважну частину доповіді присвячено політичній модернізації, без якої, як стверджують автори, неможлива й економічна. «Інноваційна економіка несумісна з елементами неофеодалізму й архаїчними інститутами», — наголошується в документі. Там сказано, що держава «має стати арбітром при зіткненні інтересів, що передбачає політичний плюралізм, змагальність і зміну при владі різних політичних сил, а також незалежний суд».
Нова система, запроваджена в утопічній Росії «медведєвського» інституту, виключатиме диктат, насильство і приниження. «Інсорівці» пропонують ліквідувати Міністерство внутрішніх справ, створивши йому на зміну Федеральну службу кримінальної поліції. Внутрішні війська — замінити Національною гвардією, а на місцях створити муніципальну міліцію. Державної інспекції безпеки дорожнього руху в ідеальній Росії також не буде — її функції перебере на себе міліція різного рівня та цивільна служба дорожнього руху.
Як зазначають російські оглядачі, запропонована аналітиками Інституту сучасного розвитку система нагадує ту, яка діяла в РФ за часів президента Бориса Єльцина. Зрештою, відповідний розділ доповіді так і називається: «Політичне майбутнє країни: назад, до Конституції». Зокрема, губернаторів радять знову обирати прямим голосуванням (нагадаємо, від 2004 року їх призначають із Кремля).
На міжнародній арені «Інсор» бачить Росію учасником усіх провідних глобальних організацій — від Світової організації торгівлі до Європейського Союзу і навіть НАТО. «Це буде стимулювати подальшу позитивну трансформацію Північноатлантичного альянсу», — переконані автори доповіді.