— Серед найпопулярніших між українців болгарських місць відпочинку цього містечка ви не знайдете. Хоча Троян — регіон, де можна набратися сил і здоров’я. Сюди, за 160 км від Софії, можна їхати по чисте гірське повітря і природні екзотичні spa–процедури, приміром, під відкритим небом купатися у мінеральному басейні, де постійна температура води +34 градуси.
У містечко Троян я потрапив по роботі. Проте часу вистачило, щоб і ознайомитися з місцевою візитівкою — Троянським монастирем, і пізнавати народні традиції... у місцевих кафе і ресторанчиках. Закладів харчування у містечку з населенням понад 24 тисячі мешканців — більше десятка: і національні «мєхани», і китайський ресторан, й ірландський паб, і сладкарниці. Найпопулярніші, здається, останні — у кафе–кондитерських п’ють чай–каву з тістечками і молоді, і пенсіонери. Хоча і в інших закладах не бракує відвідувачів, особливо у вихідні. Одна з причин напливу відвідувачів, безперечно, у тому, що власники виставляють помірні ціни на свої послуги — від київських нижчі, ледь не наполовину.
Байдужий до рідких страв (за винятком українського борщу), у Трояні я дуже часто замовляв «шкембе чорба» — суп із баранячого шлунка в молоці, щедро приправлений паприкою, чилі, часником та, як з’ясувалося, винним оцтом. Неперевершений смак в «агнешки по–георгіанськи» з гречаною кашею: тушкована ягнятина просто тане у роті, а шматочки печінки з ледь гіркуватим присмаком відтіняють ніжність м’яса, що запікається у щавлевому листі з цибулею та м’ятою. Проте цю смакоту готували не всюди і не завжди. Постійно у меню — стейки, смажені курячі шлуночки, серця і печінка, щедро приправлені перцем. Усе це смачно (можливо, не надто корисно для тих, хто дотримується норм правильного харчування), якщо не пересушене. Якщо такий раціон набридав, я йшов у ресторан китайської кухні, де шеф–кухарем був уродженець Піднебесної. До слова, всі порції, особливо салатів, всюди просто величезні.
У вихідні всі троянці йдуть на базар. Скуповують, що кому треба, зустрічають знайомих, а насамкінець... їдять ковбаски. Троян — не Відень чи Прага (а я й там був), проте й у цьому болгарському містечку найсмачніші базарні ковбаски.
До речі, Троян ще славиться сливовою ракією, себто горілкою. Свято сливи і сливової ракії там проводять у вересні. Щоправда, моїм знайомим троянцям Цвєтану та Красиміру більше подобається українська горілка, яку можна купити і за 160 кілометрів від Софії.