«Починаючи з 2 січня оператори мобільного зв’язку повинні розпочати відправлення смс–повідомлень абонентам, які використовують мобільні телефони, занесені у «сірий» список», — зазначається на офіційному сайті Нацкомісії з питань регулювання зв’язку. Нагадаємо, з 28 березня 2009 року заборонено ввезення і реалізацію «мобілок» без реєстрації коду IMEI (міжнародного ідентифікатора мобільного устаткування) в базі даних Українського державного центру радіочастот. Якщо такий телефон використовується, він потрапляє до так званого «сірого» списку. У такому випадку абонент упродовж 90 днів після смс–попередження від оператора мобільного зв’язку має довести легальність свого телефону, інакше його «мобілку» відключать.
Більшість українських операторів навіть не починали розсилання застережливих «есемесок». Як з’ясувала «УМ», лише державний мобільний оператор «Utel» узявся попереджати клієнтів про можливе відключення. «Таке смс–інформування почалось у нас ще 4 грудня, — розповіла «УМ» працівник call–центру Євгенія. — Розсилаємо відповідні «есемес» 5, 15 і 25 числа кожного місяця». З моменту отримання повідомлення в абонентів Utel починається відлік на відключення. А ось у «Київстарі» досі звіряють «сірий» список абонентів із центром радіочастот. «Точної дати початку розсилки немає, але почнемо найближчим часом», — запевнив «УМ» провідний спеціаліст зв’язків зі ЗМІ компанії «Київстар» Сергій Товстенко–Забєлін.
«Сірий список» із сотень тисяч телефонів звіряють з листопада: центр радіочастот перший раз офіційно передав список всім мобільним операторам ще 16 листопада. Попередньо відключення нелегальних «мобілок» мало початись рівно за 90 днів — 16 лютого. Втім мобільний «апокаліпсис» знову відтерміновується. Водночас, як повідомили «УМ» у прес–службі мобільного оператора «МТС», для відключення своїх абонентів компанія не бачить жодних законних підстав, оскільки це, на думку співробітників компанії, не передбачено чинним законодавством.
Тим часом аферисти розсилають повідомлення про відключення телефонів такого змісту: «У зв’язку з введенням нових правил незареєстровані мобільні телефони будуть заблоковані і в подальшому операторами обслуговуватися не будуть». А далі махінатор пропонує зареєструвати телефон, відправивши «есемес» на відповідний номер, і з наляканої людини стягується від 5 до 10 гривень. Радник Нацкомісії з питань регулювання зв’язку Вікторія Яковлева звернулася через «УМ» до людей із проханням не реагувати на такі повідомлення, адже справжнє «есемес» від мобільного оператора містить лише інформацію про можливе відключення терміналу та номер телефону для отримання довідки.
ДОВІДКА «УМ»
IMEI — унікальний міжнародний ідентифікатор мобільного устаткування з 15 цифр. Код встановлюється на заводі при виготовленні телефону і служить для його ідентифікації в мережі оператора. Щоб перевірити, чи зареєстрований ваш телефон, набираєте *#06#. На екрані з’явиться код ІМЕІ. Записавши його, відправте коротке смс–повідомлення з цим кодом на номер 307. За мить отримаєте відповідь про наявність або відсутність телефону в базі даних ДП «Український державний центр радіочастот».