Півтора місяця (з 5 квітня до 16 травня) українськими шляхами бігатиме автобус із написом на синьо-жовтому боці — «Європейська весна». Цей пробіг, влаштований представництвом Єврокомісії в Україні, має добратися в окремі обласні центри нашої держави. Приємно відзначити, що нарешті Брюссель вирішив заглянути за обрії київських багатоповерхівок і поінформувати про принади Євросоюзу віддалені міста України, а заразом і спростувати багато стереотипів, що накопичилися в провінції. Водночас стимулом до цієї акції стала масштабна подія, що чекає на нас першого травня — п'ята й найбільша хвиля розширення Європейського Союзу. І якби Україна не була безпосередньою сусідкою новачків — Польщі, Словаччини й Угорщини, то невідомо коли б у постзимову українську глибинку завітала «Європейська весна». Правда, щодо глибинки, то сказано це заголосно, адже «бус» Єврокомісії мотатиме шляхи тільки в деяких обласних центрах України.
Першим містом, куди приїхали представники Єврокомісії, акредитовані в Києві, разом зі столичними журналістами, став древній Чернігів. На диво «гостинний» прийом влаштувала місцева влада в особі заступника голови облдержадміністрації Володимира Фаля послу від ЄС — дипломату з голландської амбасади Генрі Колю. Спочатку заступник «губернатора» з пристрастю шкільного вчителя влаштував голландцю іспит з географії, а коли «учень» не знав відповіді, «наставник» вдоволено посміхався і коментував: мовляв, навіщо нам ваша європейська інформація, ми й самі, як бачите, не згірш підкуті. Заперечуючи необхідність відкриття в Чернігові інформаційної кімнати, де би волонтер усім бажаючим давав консультації з питань європолітики, чернігівський бонза показав, що місцева влада елементарно боїться бути поміченою у зв'язках із Заходом. Цю здогадку підтвердили місцеві журналісти, які розказали, що пан Фаль вийшов у цій ситуації цапом-відбувайлом, на якого скинули тягар небажаного візиту. Зайве казати, що європейці були просто шоковані хамською поведінкою високопосадовця. Але далі було ще цікавіше — несподівано для журналістів, які приїхали висвітлювати «Весну», змінилася програма заходів. Як пояснили потім організатори, сталося це з вини міської влади, яка змінила місце дислокації туру. Замість центральної площі, де, за планом, мали відбутися конкурси й концерт, автобус «Європейської весни» запроторили до технологічного університету, на подвір'я якого в добровільно-примусовому порядку зігнали ошелешених студентів.
Сталося так, що «Євровесна» вискочила в Чернігові як Пилип з конопель. Ніхто не знав і не чекав. Прес-координатор представництва ЄК Ан'є Шуберт каже, що за їхнім дорученням у місцеві ЗМІ були розіслані прес-релізи. Але медійники або не отримали, або проігнорували анонс, тому акція виявилася досить сумбурною і млявою. Хоча гості вдавали, що все ОК. Виявляється, вони були загартовані відмовами деяких адміністрацій приймати «Європейську весну», незважаючи навіть на те, що акцією особисто опікується міністр закордонних справ Костянтин Грищенко. «От якби їм прийшла директива, що Президент Кучма підтримує цю ідею...», — розмріявся хтось із дипломатів представництва ЄК.
Хоча не можна сказати, що перший млинець вийшов глевким. Молодь активно брала участь у конкурсах, де можна було отримати «халявну» футболку, і зі здивуванням дізнавалася, що, незважаючи на всі візові перешкоди, в Європу все-таки можна поїхати. Вчора «Європейська весна» була в Полтаві, куди її привіз голова представництва ЄК в Україні Норбер Жустен. Окрім того, акція пройде в Луганську, Дніпропетровську, Запоріжжі, Херсоні, Миколаєві, Донецьку і Львові. Щодо інших міст, то знання про ЄС їм нестиме організація «Європейський рух в Україні». Цікаво буде дізнатися про підсумки туру, які оголосять 16 травня, на День Європи.