З Різдва Христового — 7 січня — починаються зимові м’ясниці. Усі страви з м’яса готували напередодні. Бо на Різдво не можна було користуватися ножами, сікачами чи сокирами. Вважалося, хто візьме до рук ріжучі й колючі предмети — матиме збитки й постійно сваритиметься. Раніше навіть хліб цього дня просто ламали руками.
Після церковної служби уся родина сідала за стіл, на якому залишалися святвечірні кутя, пироги, узвар та інші пісні страви. А вже за ними з’являлося м’ясне розмаїття: холодець, капусняк із свинячою грудиною, печеня, смажені ковбаси, кров’янка, шинка. Хоча після тривалого посту скоромну їжу споживали обережно, не переїдаючи. Ось рецепти кількох різдвяних страв.
Капусняк полтавський. Спочатку варити у 2 л води півкіло свинячої грудинки чи ошийка з морквиною і коренем петрушки (селерою), 2–3 картоплинами та однією покришеною цибулиною. Коли картопля майже розвариться, треба покласти півсклянки промитого пшона і дрібно посічену квашену капусту (300 г). На сковорідці на смальці підсмажити подрібнену цибулину і додати до капусняка за 5 хвилин до кінця варіння, посолити, поперчити і притрусити зеленню. Якщо страва надто квасна, всипати цукор; якщо не вистачає кислоти — додати капустяний розсіл. Подавати зі сметаною і тертим часником.
Верещака. Півкіло свинячої грудинки чи ошийка (можна взяти смажену домашню ковбасу) нарізати великими шматками і покласти на розігріту сковорідку зі смальцем. Добре підсмаживши, перекласти у казанок і залити буряковим квасом або трохи розведеним капустяним розсолом (2–2,5 склянки). Дрібно покришити дві цибулини, половину підсмажити і все покласти до свинини. Усе поперчити і готувати на невеликому вогні. Наприкінці додати тертого черствого чорного хліба — стільки, щоб соус загуснув, і тушкувати до готовності. Подавати страву гарячою, присипавши зеленню.
Шпудра з квасом. Підсмажену на смальці (2 столові ложки) грудинку (0,5 кг) вкласти у казан. На тому самому жирі ще підсмажити подрібннену цибулину з ложкою пшеничного борошна і додати до свинини. Також окремо підсмажити порізані соломкою чи тонкими кружальцями 3 невеликі червоні буряки і викласти їх у казанок. Усе залити буряковим квасом (1,5 склянки), посолити, поперчити і тушкувати у духовці до готовності. Страва повинна мати виразний кисло–солодкий смак, тому — якщо буряки не солодкі — треба додати трохи цукру. Подавати із зеленню петрушки чи селери.