Таку пропозицію цього тижня російський президент вніс до Ради Федерації. Йдеться про те, щоб надати право президенту приймати рішення «про оперативне використання за межами Російської Федерації формувань Збройних сил РФ». Згідно з поправками до Закону «Про оборону», глава Російської держави має визначати загальну чисельність військових формувань, район їхньої дії, завдання та термін використання за кордоном, проте саме рішення про закордонну «операцію» має приймати Рада Федерації. Медведєв же пропонує, щоб йому дозволили самому посилати війська в закордонні походи.
Нагадаємо, 23 жовтня Петро Порошенко у ролі міністра закордонних справ України вперше побував у Москві, де російський колега Сергій Лавров запевняв його у винятковій миролюбності ініціативи Росії щодо застосування свого військового кулака на територіях близьких і далеких сусідів. За словами Лаврова, на чужій землі російські солдати перебуватимуть «у вигляді здійснення самооборони від збройного нападу на Росію». Як не дивно, пан Порошенко оцінив «кремлівську логіку» й погодився: «Ми отримали відповідні пояснення, і ці пояснення нас задовольнили».
Хоча віднедавна Україну почали задовольняти такі пояснення, навряд чи практику одноосібного керівництва армією можна назвати демократичною і миролюбною. На думку експертів, після схвалення останньої ініціативи Медведєва ситуація стає непередбачуваною. «Можливість для президента РФ застосовувати збройні сили за межами Росії у разі загрози існувала вже дотепер, але потрібне було погодження Ради Безпеки, — сказав «УМ» Олексій Мельник, провідний експерт військових програм Центру Разумкова. — Тепер, коли вирішувати це пропонується одноосібно, збільшується вірогідність суб’єктивного рішення, рішення на емоціях, можливість імпульсивних, не до кінця продуманих кроків».
Оглядачі відзначають посилення позицій Росії за рахунок кризи системи безпеки у світі. «Зміна способів і механізмів використання сили, як і невиконання базових міжнародних угод про контроль над озброєннями, прекрасно лягає в канву теперішньої політики Кремля. Усе це свідчить про те, що російське керівництво зараз почувається вільніше, ніж навіть керівництво СРСР за часів «холодної війни», коли існувала система стримувань та противаг», — зазначив у коментарі для «УМ» Сергій Згурець, головний редактор інформаційного агентства «Дефенс–Експрес». За словами експерта, ситуація, коли Росія досягла взаєморозуміння зі США, аби дивитися «крізь пальці» на дії одна одної, розв’язує руки російському керівництву і створює загрозу і Європі, і Україні. «Це особливо помітно після минулорічного російсько–грузинського військового конфлікту, коли європейські країни продемонстрували повну нездатність досягнути єдності щодо реакції на дії Росії, — вважає пан Згурець. — Наразі альянс Росії та США нависає над роздрібненим Євросоюзом та над Україною, створюючи загрозу для їхньої безпеки».
Отож минулого року ми вже були свідками того, як російські бомбардувальники «самооборонялися» над грузинськими містами. Залишається чекати, куди наступного разу приїдуть «оборонятися» російські танки?