Близько 10 відсотків населення світу, або 650 мільйонів людей, є інвалідами. В Україні таких більше 2,6 мільйона. Лише у столиці минулого року інвалідами визнано 10 204 особи.
Учора проблеми інвалідів обговорили на позачерговому засіданні Кабінету Міністрів України. Уряд хоче створити орган держнагляду за дотриманням прав інвалідів у сфері трудового законодавства; до 2012 року створити 12 тисяч нових робочих місць для людей із обмеженими можливостями та впродовж року подарувати інвалідам нові автомобілі українсько–китайського виробництва. Однак, цікаво, чи вдасться урядовцям ощасливити 93 тисячі українців, які сьогодні мають право через інвалідність на безплатне авто, і де взяти на це кошти? Також у Кабміні планують виділити ділянку в 92 гектари під будівництво центру з розвитку паралімпійських та дефлімпійських видів (спортивні змагання для людей з вадами слуху) спорту.
Загалом цього року Міжнародний день інвалідів пройшов дуже скромно. Напередодні у зв’язку з епідемією грипу Міністерство праці та соціальної політики скасувало всі заплановані заходи. Учора не відбулася традиційна виставка пересувних засобів для інвалідів в Українському домі, не було й святкового концерту. «Стараємося не проводити таких масових заходів, адже організм інвалідів і так ослаблений хворобами», — пояснила «УМ» представник Національної асамблеї інвалідів України Наталія Гарач. Утім сьогодні інваліди знову нагадають про себе: о 14.30 на вулиці Мечникова, 7 пройде демонстрація засобів пересування для інвалідів. «Це будуть автоматизовані візки не на батарейках, а на паливі, саме тому ми демонструватимемо їх на вулиці», — розповіла Наталія Гарач. Цього ж дня відбудеться засідання Національної асамблеї інвалідів України.
«УМ» також почула, як сьогодні живеться інвалідам. «Найбільша наша проблема — архітектурна недоступність, — розповів «УМ» заступник голови Львівського обласного правління Українського фонду реабілітації інвалідів Ярослав Мудрий. — Для прикладу, зараз завершується реконструкція львівських вулиць Княгині Ольги та Стрийської і, попри наші звернення до представників влади, тут не передбачили пішохідні переходи з пониженим бордюром. Єдине, що доступне для інвалідів — львівські тролейбуси з низькою посадкою». На Вінниччині ж «УМ» похвалилися досягненнями. «Область значно просунулась у вирішенні проблем інвалідів, особливо у забезпеченні відповідного транспорту з низькою посадкою, — розповіла заступник голови ради Асоціації захисту та допомоги інвалідам «Відкриті серця» Наталя Головко. — Звичайно ж, ініціатори таких змін — громадські організації, але нас підтримує влада». Питання життя інвалідів у селах є найболючішим для регіону. «По селах кричущі проблеми з транспортом, з пристосуванням доріг, але робота триває, намагаємось ці питання вирішити», — не втрачає оптимізму пані Наталя.
ОФІЦІЙНО
Президент України Віктор Ющенко звернувся вчора до всіх інвалідів країни зі словами підтримки та солідарності: «Я глибоко шаную вас як людей надзвичайної сили духу, сповнених життєвої енергії, бажання працювати й приносити користь своєму народові й країні. Запевняю, що держава й суспільство крок за кроком робитимуть усе, щоб забезпечити вам належний соціальний захист і підтримку, створити можливості для повної самореалізації, здобуття освіти й працевлаштування».