Селянська їжа від мікрошефа Ремі
У «Рататуї» щуреня–кухар готувало омлети, супи, солодке м’ясо і навіть тельбухи бичка. Проте найсуворішого ресторанного критика Его мікрошеф Ремі з довгим хвостом і винятковим нюхом здивував французькою селянською їжею, що мала назву «Рататуй». Власне в мультфільмі цю страву показують у двох варіантах: викладені на тарелі кружальця овочів, що оформлені соусом у стилі високої кухні, та тарілка змішаних кабачків–помідорів маминого приготування, що виринула у спогадах Его після смакування страви у паризькому ресторані «Гюсто». Уже з мультфільму зрозуміло, що однойменна страва має, як мінімум, два рецепти, а насправді — ще більше.
Близький до мультяшно–ресторанного варіанта рататуй за американським рецептом. Спочатку для приготування соусу ставимо у духовку дві перчини. При температурі 160—180 градусів вони почнуть чорніти — тоді час виймати і класти їх у поліетиленовий пакет. Коли овочі охолонуть, з них треба зняти шкірку, вичистити насіння і порізати кубиками. Із двох–трьох помідорів зчищаємо (чи попередньо ошпаривши, знімаємо) шкірку і також нарізаємо кубиками. Дрібно кришимо дві–три цибулини. Ріпчасту відразу обсмажуємо, потім додаємо перець і смажимо ще дві–три хвилини. Наступні на черзі — помідори. Відправивши у сковорідку томати, всі інгредієнти солимо і смажимо на невеликому вогні, допоки суміш не почне густішати. Потім подрібнюємо вміст сковорідки у блендері. За бажання — додаємо в соус подрібнене листя тим’яну.
Варіант номер два: — по два середнього розміру кабачки і баклажани та півкіло помідорів треба нарізати тонкими кружальцями. Починаємо з «синеньких», щоб встигнути відправити їх у підсолену воду — відмочити від гірчинки. Різнокольорові кружальця почергово викладаємо у круглу сковорідку для духовки. Зверху поливаємо присоленою й поперченою заправкою, яку готуємо з дрібно посічених зелені, двох–трьох зубчиків часнику та п’яти столових ложок олії. Форму накриваємо фольгою і відправляємо у духовку (180 градусів) на годину–півтори. Готову страву перед подаванням можна приправити бальзамічним оцтом.
Що б з’їла ваша киця?!
Улюблена страва мультяшного кота Гарфілда — лазанья. Спробуємо її приготувати власноруч, як учив Гарфілд. Але спочатку трохи історії. Колись італійці з Емілії–Романьє пекли лазанью у спеціальних сковорідках, шість разів чергуючи прошарки: тісто з овочевим рагу та сиром пармезан. Трохи згодом до інгредієнтів додалися різноманітні соуси, зокрема песто — з оливкової олії першого віджиму, розтертих базиліку та насіння шишок сосни пінії (росте навіть у Криму) і сиру пекоріно.
Нині рецептів лазаньї — десятки. І ніхто не відмовляється від смачної страви, якщо не має, наприклад, горішків пінії. Їх спокійно заміняють грецькими горіхами чи кеш’ю, а австрійці взагалі — гарбузовим насінням. Сир пекоріно навіть в Італії вважають вишуканим, тому радять брати простіші (для них) пармезан чи грана падано. Врешті–решт, підійде будь–який твердий сир.
Найперше — тісто для лазаньї. Один із рецептів такий. Беремо з півкіло просіяного борошна (бажано з сортів твердої пшениці), додаємо 3 яйця, 100 г молока, трохи присолюємо і замішуємо еластичне тісто, яке має відставати від рук. Воно має вистоятися 30—40 хвилин. Потім тісто тоненько (2–3 мм) розкачують і ріжуть на прямокутники, які б поміщалися у широкій каструлі. Варять їх п’ять хвилин в окропі, до якого попередньо додають дві столові ложки рослинної олії — щоб пластини не перетворилися на місиво. Менш клопіткий варіант — тісто, яке кладуть на деко сирим. Для його приготування беруть борошно та манку в розрахунку один до двох та яйце і замішують тверде тісто. Потім розділяють його на кульки і тонко розкачують. Лінивим дозволяється купити готові прямокутники в супермаркетах.
Не одному коту чи киці сподобається м’ясна лазанья. Для приготування начинки спочатку треба подрібнити дві цибулини і три–чотири зубчики часнику, обсмажити їх на рослинній олії. Додати натерту на середню тертушку велику морквину. Далі — 1 кг фаршу. Посолити, поперчити і тушкувати до готовності — 20—25 хвилин. Тим часом почистити від шкірки чотири–п’ять помідорів, розім’яти і також відправити у сковорідку. Тушкувати ще п’ять хвилин. Також треба приготувати соус «Бешамель». Для цього в посудині розтоплюємо 100 г вершкового масла, додаємо 100 г борошна, добре вимішуємо і трохи обсмажуємо. Потім повільно вливаємо літр молока, ретельно перемішуємо і на маленькому вогні, постійно помішуючи, доводимо до кипіння. Соус, який повинен мати консистенцію рідкої сметани, треба обов’язково присолити, за бажання додати мускатний горіх або часник. Тепер можна викладати лазанью — у якій буде три тістові шари — у форму: тонке тісто, половина м’ясної начинки, третина соусу «Бешамель», 150 г тертого твердого сиру, знову тісто, решта м’яса, третина «Бешамель», 150 г натертого сиру, тісто і знову соус. Випікають лазанью при температурі 180 градусів 40—45 хвилин. Готову страву виймають, посипають тертим пармезаном (50 г) і відправляють у духовку ще на п’ять–сім хвилин. Смакує з томатним соусом.
Щоб приготувати лазанью з морепродуктами, пасеруємо на маслі чи маргарині одну подрібнену цибулину. Змішуємо півкілограма вершкового сиру, 2 чайні ложки сушеного базиліку, половину — солі та восьму частину чайної ложки чорного меленого перцю. Вбиваємо яйце, додаємо цибулю, перемішуємо. Окремо змішуємо 350 г соусу «Бешамель» (чи грибного), третину склянки молока, 1 подрібнений зубчик часнику, півсклянки білого вина, по 200 г подрібненого філе камбали (мерлузи) та відварених мідій і креветок. У форму компоненти викладаємо так: тісто, тонкий шар суміші з дарами моря, половина сирної маси, тісто, половина суміші з морепродуктами, тісто, решта сирної маси, тісто, решта суміші з морепродуктами і тісто. Зверху посипати 50 г нарізаної моцарели та двома столовими ложками натертого пармезану. Випікаємо 45—60 хвилин при температурі 160—180 градусів.
Якщо немає часу на тривалі скуповування продуктів та куховаріння, спробуйте страву — «Лінива лазанья». Для початку відваріть 250 г макаронів–«бантиків». На сковорідці підсмажте кубики вареної ковбаси (250 г), подрібнену цибулину і три зубки часнику. Додайте на сковорідку 450 г томатного соусу, півчайної ложки нарізаного гострого перцю, сіль, лавровий листок. Закип’ятіть. Потримайте під кришкою десять хвилин, вийміть лавровий листок. У змащену сковорідку для духовки викладіть третину томатного соусу, потім половину макаронів, притрусіть склянкою тертого твердого сиру, знову третину томатного соусу, макарони, залишки соусу і ще склянку тертого сиру. Запікати у духовці близько 15 хвилин, щоб розплавився сир.
Ода фаст–фудам
Деякі глядачі мультфільму «Мінлива хмарність, часом фрикадельки» сприйняли цю роботу аніматорів як оспівування мереж швидкого харчування — надто часто там літають гамбургери. Проте поєднати булку з круглою тонкою котлетою можна і вдома. Візьміть півкіло яловичого фаршу, посоліть, поперчіть, сформуйте круги потрібного діаметра (трохи більшого, ніж булочки) і підсмажте. Кожну котлету разом із порізаними листками салату, цибулею і кружальцями помідорів, приправленими соусом із сметани (200 г), соусу чілі та гірчиці (по 2 столові ложки), покладіть між половинками булочок для гамбургерів. Максимум за півгодини ця нехитра страва готова. І залишається час не скніти на кухні, а подивитися черговий мультик про кулінарію!
СТРАВА ВІД ШЕФ–КУХАРЯ
«Рататуй» — селянська їжа