Учора Центральне виборче бюро Румунії підрахувало майже половину голосів, відданих на президентських виборах, що відбулися цієї неділі, і винесло вердикт: є потреба в другому турі. Згідно з проаналізованими бюлетенями, за чинного президента, правого демократа Траяна Бесеску, проголосували близько 33 відсотків виборців, свідчить РІА «Новості». За його головного суперника — голову Сенату та лідера соціал–демократів, екс–посла Румунії у США та екс–міністра закордонних справ, Мірчу Джоане — віддали голоси 29,1 відсотка румунів. Ці дані фактично збігаються з результатами екзит–полів, оприлюдненими після закриття виборчих дільниць найбільшими соціологічними центрами країни. Другий тур відбудеться 6 грудня.
Нагадаємо, що за президентську посаду боролися в першому турі 12 кандидатів, зокрема мер Бухареста Сорін Опреску та висуванець Націонал–ліберальної партії Крін Антонеску. Але фаворити виборчого забігу були відомі заздалегідь.
Румуни сподіваються, що обрання президента разом з парламентською реформою покладе врешті край затяжній політичній кризі в країні. Нагадаємо, що внаслідок протистояння парламенту з президентом та низки внутріполітичних колізій й інтриг законодавчий орган у жовтні відправив у відставку коаліційний уряд Еміля Бока. Новий уряд так і не було сформовано. І це — на тлі економічної кризи та важкої рецесії, які супроводжувалися хвилею страйків. Так, у вересні на роботу не виходили 800 тисяч держслужбовців на знак протесту проти урядової політики «затягування пасків», яку рекомендував Бухаресту МВФ.
Це перші президентські вибори відтоді, як Румунія увійшла до Євросоюзу. Траян Бесеску був обраний п’ять років тому теж завдяки підтримці своєрідного «Майдану» (румуни вийшли на масові демонстрації, вважаючи занижені результати демократа Бесеску сфальсифікованими і таки домоглися перегляду результатів). Тепер він прагне другого президентського мандата, аби, як стверджує, подолати блокаду його економічних реформ із боку опозиції. З цією метою Бесеску зініціював і політичну реформу, на підтримку якої попросив висловитися всіх румунів. Отже, водночас із першим туром президентських виборів відбувся і референдум щодо потреби зміни форми парламенту. Замість двопалатного президентська сторона пропонує утворити однопалатний парламент, а кількість депутатів скоротити з 471 до 300.
Як заявило ЦВБ Румунії за підсумками підрахунку 48 відсотків бюлетенів референдуму, понад 77% виборців підтримали цю президентську ініціативу. Причому, як передають румунські інформагенції, більшість людей, які пішли на виборчі дільниці, заявила, що зробили це здебільшого саме для того, щоб узяти участь у референдумі щодо майбутнього складу парламенту. Такі результати народного волевиявлення Траян Бесеску назвав своєю перемогою.