Учора президент Росії Дмитро Медведєв у Стокгольмі провів переговори з головою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу та прем’єр–міністром Швеції (яка нині головує в Союзі) Фредеріком Рейнфельдтом. Сам факт зустрічі в Європі оцінили дуже позитивно, адже раніше Кремль посилено натякав на неможливість саміту через прохолодне ставлення ЄС до Росії. Проте після того, як Швеція 5 листопада дала згоду на прокладання газогону «Північний потік» дном Балтики, Москва «змилостивилася» і гідно оцінила такий крок назустріч їй. Відтак учора в Стокгольмі на саміті Росія—ЄС поновилося обговорення важких тем, насамперед енергетичних.
Європа прагнула добитися від Медведєва гарантій безперебійного постачання газу, остерігаючись повторення минулорічної зимової історії, коли через конфлікт Росії з Україною Старий Світ майже тиждень перебивався без палива. Натомість Москва хотіла би пришвидшити укладення масштабної угоди про співпрацю з ЄС, переговори щодо якої загальмувалися після війни Росії проти Грузії. Схоже, сторонам вдасться вдарити по руках, адже ЄС боїться відчути свою принизливу залежність від російської сировини. Ця тривога настільки відчутна, що днями, виступаючи в Будапешті на енергетичному форумі, екс–прем’єр Чехії Мірек Тополанек заявив, що його країна отримала попередження спеціалістів США про те, що газова криза станеться і цієї зими. Про це передає РІА «Новості».
Турботу про європейців зобов’язалася взяти на себе Америка, як це не дивно. Так, за даними газети «Коммєрсант», спецпредставник США з енергетичних питань у Євразії Річард Морнінгстар стверджує, що минулого тижня у Вашингтоні було створено комітет, котрий напрацьовуватиме схеми регулювання кризових ситуацій, пов’язаних із затримками постачання Росією газу в Європу.
Водночас, як зазначають коментатори Бі–Бі–Сі, у Стокгольмі фактично не йшлося про політику Росії на пострадянських теренах та про порушення прав людини у РФ — це дражлива для Медведєва тема. Зате ЄС виручив Європарламент, сто депутатів якого вчора адресували звернення Дмитрові Медведєву, в якому заявили про стурбованість систематичним порушенням прав людини в Росії. Листа надрукувала впливова «Файненшнл Таймс».