Кількість українців усе ще невпинно зменшується, однак темпи нашого «вимирання» трохи вповільнилися. Згідно з даними Держкомстату, за вересень нас стало менше на 4,8 тисячі осіб, за останніми підрахунками, українців нині — 46 мільйонів 11 тисяч. Для порівняння: за серпень населення скоротилося на 6,1 тисячі осіб, а за липень — майже на 7 тисяч. Така тенденція спостерігається на тлі збільшення природного приросту населення. Він усе ще від’ємний, проте кожен місяць зростає більш ніж на тисячу людей. Крім того, в Івано–Франківській області вперше за 12 років народжується більше, ніж вмирає.
Як пояснили кореспонденту «УМ» в Інституті демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України, це не є демографічним дивом, у суспільстві постійно відбуваються такі коливання. «У довоєнні роки народжуваність була досить високою, частково через компенсацію зменшення населення у результаті Голодомору. В минулі роки люди, що народилися в довоєнні часи, досягали похилого віку, і тому смертність була досить високою. Тепер у «поважний» вік входять народжені за часів Другої світової війни, їх значно менше, тож статистично і смертність буде знижуватись», — пояснила «УМ» Олена Палій, завідувач сектору проблем тривалості життя і здоров’я населення НАНу. Вона також додала, що підвищення природного приросту відбувається і за рахунок того, що в дітородний вік вступає більше поколінь людей. За підрахунками демографів, ця хвиля триватиме кілька десятків років і приблизно 2039–го почнеться спад.
Тож виходить, що сповільнення темпів скорочення населення відбувається з історичних причин, а не тому, що «жити стало краще». «Соціальних факторів, які б спричинили це, мало. Середня тривалість життя у нас не змінювалася останніх 15 років. Певних успіхів вдалося досягти з дитячою смертністю, але в людей після 30 ситуація тільки погіршується», — каже Олена Палій.