Бараку Обамі слід закликати країни Азії до співпраці, але водночас наголосити, що активна роль США в регіоні повинна зберегтися, рекомендувало впливове американське видання «Крісчен сайєнс монітор». «Тепер, коли долар слабшає й рецесія стримує апетити американських споживачів, Китай, Японія та Індія бачать вакуум впливу і намагаються заповнити його. Зокрема, Китай зміцнює військовий флот», — ішлося в редакційній статті.
Оглядачі й відзначають, що останнім часом посилюються суперечності між Китаєм і США насамперед у фінансово–економічних царинах. Про це й говорили вчора на очній зустрічі лідери Сполучених Штатів та КНР. Китайський голова Ху Цзіньтао заявив, що під час їх переговорів з Обамою було досягнуто згоди з багатьох питань. Президент США підтвердив також, що розмова була дуже конструктивною. Обама й Ху погодилися, що «обидві країни мають уникати протекціонізму». Лідер Китаю запевнив, що сторони продовжать консультації та спільну роботу з подолання суперечностей у торговій та економічній сферах.
Обговорювали й зовнішню політику. Президент КНР заявив, що Китай і США погодилися на вирішення шляхом діалогу ядерної проблеми Корейського півострова та іранської проблеми. Ху Цзіньтао підкреслив, що режим ядерного нерозповсюдження слід підтримувати. За інформацією Бі–Бі–Сі, керівники супердержав торкнулися також загроз зміни клімату та ролі освіти в розвитку націй.
«Ми віримо, що такі активні діалоги потрібні не тільки США і Китаю, а й усьому світу», — сказав Барак Обама. «Я з надією дивлюся в майбутнє і сподіваюся на встановлення глибоких партнерських взаємин», — відповів на це Ху Цзіньтао.
Загалом, приїзд глави Білого дому до Китаю на такій ранній стадії президентства офіційний Пекін сприйняв дуже позитивно. Візит Обами в КНР завершиться сьогодні, після чого він вирушить до Південної Кореї, де й завершить своє азіатське турне. А починалося воно в Японії, де президент США вклонився імператору, чим викликав осуд багатьох співвітчизників. Надалі в Сінгапурі Обама взяв участь у саміті країн–членів організації Азіатсько–Тихоокеанського економічного співробітництва і в його рамках зустрівся з президентом Росії Дмитром Медведєвим.