Цього тижня до нашої країни прибули експерти Європейської оборонної агенції та компанії «Аугуста Вестланд». Йдеться не про аморфні й невизначені «дружбу і співробітництво» — гості мають чітко окреслену мету: ознайомитися з можливостями підготовки в Україні європейських екіпажів та фахівців із перевезань на вертольотах сімейства «Мі». Якщо «оглядини» пройдуть успішно, в Україні створять навчальний центр у рамках проекту Багатонаціональної вертолітної ініціативи.
В Україні європейські авіаексперти відвідають насамперед навчальну авіаційну бригаду Повітряних сил ЗС України у Чугуєві на Харківщині та Харківський університет Повітряних сил імені Івана Кожедуба, повідомляють у прес–службі Міноборони. Гості зустрінуться з керівництвом та викладачами ВНЗ, ознайомляться з навчально–матеріальною базою університету, його можливостями підготовки та перепідготовки екіпажів і фахівців логістичного забезпечення вертольотів типу «Мі», відвідають спеціалізовані класи авіаційного озброєння та авіаоніки, навчально–тренажерний комплекс авіаційного тренажеру Мі–8МТВ. Далі експерти подивляться Кременчуцький льотний коледж на Полтавщині. На завтра, 12 листопада, заплановано підсумкову зустріч експертів Європейської оборонної агенції та компанії «Аугуста Вестланд» з керівництвом Генерального штабу Збройних сил України.
На думку деяких українських експертів, вертольоти сімейства «Мі» та вміння користуватися ними європейським військовим потрібні для участі в операції НАТО в Афганістані. «Незважаючи на те, що в країнах–членах НАТО нараховується більш як п’ять тисяч гелікоптерів, в Афганістані відчувається, що їх недостатньо, — вважає голова правління Центру воєнної політики і політики безпеки Євген Шелест. — Одна з причин полягає в тому, що більшість вертольотів є застарілими. Вони були розроблені для участі в операціях на теренах Центральної Європи. Більшість із них не пристосовані для участі у таких складних операціях, як операція в Афганістані, що проводиться в умовах високогір’я, високих температур та запиленого повітря». Пан Шелест зазначає, що участь України в Багатонаціональній вертолітній ініціативі є важливою складовою залучення нашої держави до розвитку європейських оборонних можливостей та інтеграції України до ЄС.
Багатонаціональна вертолітна ініціатива започаткована у березні 2008 року Великобританією та Францією для вирішення проблеми недостатньої забезпеченості вертольотами міжнародних сил під егідою НАТО, ЄС та ООН, а у вересні 2009 року до неї приєдналася й Україна.