Правоохоронців зобов’язали зважати на національність і колір шкіри злочинців та їх жертв. Відповідні зміни до Кримінального кодексу України, які передбачають покарання за злочини, вчинені з мотивів расової, національної чи релігійної приналежності, позавчора затвердили у парламенті. Відтепер будь–які дії, що порушують права нацменшин чи іноземних громадян, каратимуть жорсткіше, а мотиви «нетерпимості» розглядатимуться як обтяжливі обставини.
Найсуворіше покарання чекає на вбивць: за умисне вбивство, вчинене з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості, даватимуть від 10 до 15 років. Тяжкі тілесні ушкодження з тих самих мотивів — «потягне» на 7—10 років, ушкодження середньої тяжкості — від трьох до п’яти років. За побиття посадять на строк до п’яти років, за приниження гідності — штраф від 3 400 до 8 500 гривень. Не менш суворе покарання передбачено за заклик до вчинення злочинів за расистськими мотивами — ті самі три–п’ять років. Чиновника, який дозволить собі зневажливо поставитися до громадянина іншої національності чи кольору шкіри, покарають позбавленням волі від двох до п’яти років.
Передбачувано негативно поставились до законодавчих ініціатив націонал–патріоти. «Ми повертаємося до кучмівських часів, коли влада карала своїх опонентів за вигадані злочини. Прийняті зміни дають усі підстави говорити не про забезпечення прав національних меншин, а про дискримінацію корінного населення. Власне, немає значення, якої ти національності, просто поводься гідно, і ніхто тебе не зачепить. Гадаю, що громадяни мають керуватися власною совістю, а не абсурдними положеннями закону», — каже голова київського осередку УНА–УНСО Ігор Мазур (Тополя).
Водночас внесення зазначених змін зовсім не означає остаточне подолання проблеми расизму і національної нетерпимості — зазвичай, коли вчинено правопорушення проти особи іншої нації чи кольору шкіри, правоохоронці уникають або ж свідомо приховують реальні мотиви злочину, а громадськості пропонують типову «кримінальну історію».