Відтепер кияни і гості столиці мають змогу побувати в соляній печері, навіть не виїжджаючи за межі міста і не спускаючись глибоко під землю. Нещодавно в Голосіївському районі Києва відкрився оригінальний заклад громадського харчування, підлога, стіни і стеля якого вкриті великими необробленими брилами солі, видобутої з глибин відомих своїми цілющими властивостями солотвинських соляних шахт, що на Закарпатті. Доповнюють інтер’єр лампи із солі, а всі меблі в приміщенні вкриті дрібними кристаликами мінералу. Власники кафе переконані, що їм удалося повністю відтворити мікроклімат і атмосферу унікальної підземної здравниці, що особливо корисно для тих, хто страждає на різноманітні захворювання дихальних шляхів. Окрім того, оздоровчий ефект закладу доповнює спеціальне фітоменю, в якому — тільки здорова їжа й трав’яні напої. У кафе заборонено курити, немає тут і алкоголю.
«Ідея створити соляну кімнату виникла в нашій родині давно. Батько неодноразово бував у Солотвино і знав про неабиякий лікувальний ефект цього унікального природного санаторію. Згодом з’явилася думка: а чому б не облаштувати соляну печеру просто в себе вдома?» — розповідає «УМ» власниця кафе пані Наталя. Чимало часу (близько восьми місяців) знадобилося лише для того, аби зібрати «будівельний» матеріал — загалом, щоб облицювати внутрішнє приміщення «від стелі до долу», витрачено понад десять (!) тонн соляних брил. Проте, коли все необхідне зібрали, справа пішла швидше, адже господар кафе вже мав досвід роботи із цим крихким матеріалом: упродовж десяти років він виготовляв лампи із соляних кристалів. «Ми створювали це кафе для себе, для своєї родини, та аж ніяк не сподівалися, що це місце відразу стане популярним спочатку в Голосіївському районі, а згодом і серед мешканців усього міста», — стверджує пані Наталя.
Основна, як тепер часто кажуть, «фішка» закладу — дрібні невидимі частинки солі, які легко відділяються від великих брил, витають у повітрі, стерилізуючи його. Сприяє цьому і підігрів кристалів лампами. Провівши у закладі деякий час, відвідувачі відчувають на вустах солоний присмак. Втім, як виявилось, фактор «печерного мікроклімату», яким так пишаються власники «соляного кафе», не гарантує стовідсотковий лікувальний ефект.
«Не відомо, звідки (власники кафе. — Авт.) завозили ті брили — соляні виробки у Солотвино давно не працюють, а самостійно видобувати сіль дуже складно. Не відомо також, які матеріали використано для фіксації мінералів, наскільки ці будівельні суміші безпечні для здоров’я людини», — зазначив «УМ» керівник Солотвинського оздоровчого центру «Українська алергологічна лікарня» Ярослав Чонка. Лікар переконаний, що штучно неможливо відтворити печерний мікроклімат. Навіть у солотвинських виробках уже понад 30 років лікувальний ефект посилюють завдяки роботі спеціальних «камер штучного клімату».