Че­кан­ня бі­ля две­рей «раю»

01.04.2004

      На офі­цій­но­му рів­ні 15 «ста­рих» кра­їн-чле­нів Єв­ро­пей­сь­ко­го Со­ю­зу дек­ла­ру­ють ба­жан­ня роз­к­ри­ти обій­ми для де­сят­ка но­вих, якi при­єд­на­ють­ся до ЄС 1 трав­ня. Але на не­о­фі­цій­но­му «ста­ри­ки» роз­ду­му­ють, як на­дій­ні­ше прик­ри­ти свої кор­до­ни від мож­ли­во­го на­шес­тя «но­вобран­ців».

      АВ­С­Т­РІЯ на­по­ля­гає на жор­с­т­ких об­ме­жен­нях по­то­ку міг­ран­тів. Ця кра­ї­на і піс­ля роз­ши­рен­ня ЄС збе­ре­же іс­ну­ю­чу ни­ні сис­те­му доз­во­лів на ро­бо­ту на її те­ри­то­рії, які на­ра­зі ви­да­ють­ся схід­но­єв­ро­пей­цям тер­мі­ном на два ро­ки.

      БЕЛЬ­ГІЯ пла­нує зап­ро­ва­ди­ти для меш­кан­ців но­вих кра­їн ЄС об­ме­жен­ня на про­жи­ван­ня та ро­бо­ту до 2006 ро­ку. На цій по­чат­ко­вій фа­зі кра­ї­на зап­ро­вад­жу­ва­тиме та­кі об­ме­жен­ня для при­буль­ців, які вва­жає за пот­ріб­ні, і при цьо­му не по­вин­на бу­де да­ва­ти жод­них юри­дич­них об­г­рун­ту­вань та­ким об­ме­женням.

      ВЕ­ЛИ­КА БРИ­ТА­НІЯ од­ні­єю з ос­тан­ніх ого­ло­си­ла про свої пла­ни. Ро­біт­ни­ки з но­вих кра­їн зо­бов'яза­ні ре­єс­т­ру­ва­ти­ся. Во­ни от­ри­ма­ють пра­во на до­по­мо­гу для без­ро­біт­них та ре­єс­т­ра­цію у пун­к­тах пра­цев­лаш­ту­ван­ня ли­ше у то­му ви­пад­ку, якщо проп­ра­цю­ють у кра­ї­ні без­пе­рер­в­но не мен­ше ро­ку. Од­нак ви­хід­ці з но­вих кра­їн ЄС, які вже пра­цю­ють у Бри­та­нії, от­ри­ма­ють пев­ні пе­ре­ва­ги у по­рів­нян­ні з при­бу­льця­ми піс­ля 1 трав­ня.

      ДА­НІЯ спо­чат­ку за­я­ви­ла, що доз­во­лить ви­хід­цям з де­ся­ти но­вих кра­їн ЄС віль­но жи­ти та пра­цю­ва­ти на сво­їй те­ри­то­рії, по­чи­на­ю­чи з 1 трав­ня. Але не­що­дав­но змі­ни­ла дум­ку. Ім­міг­ран­ти змо­жуть пе­ре­бу­ва­ти на те­ри­то­рії Да­нії тер­мі­ном до шес­ти мі­ся­ців, але при цьо­му не бу­дуть ав­то­ма­тич­но ма­ти всі ті піль­ги та пра­ва, що дан­ці. Як­що ім­міг­рант знай­де со­бі ро­бо­ту, то от­ри­має доз­во­ли на про­жи­ван­ня і пра­цю на те­ри­то­рії кра­ї­ни.

      ГОЛ­ЛАН­ДІЯ, як і Шве­ція та Да­нія, та­кож спер­шу обі­ця­ла від­ра­зу ж піс­ля роз­ши­рен­ня до­пус­ку ро­біт­ни­ків з но­вих кра­їн ЄС, але по­тім пе­ре­ду­ма­ла: но­вий уряд кра­ї­ни ви­рі­шив вста­но­ви­ти кво­ту для та­ких при­буль­ців — 22 тис. осіб на рік.

      ГРЕ­ЦІЯ пла­нує зап­ро­ва­ди­ти об­ме­жен­ня для пе­ре­бу­ван­ня іно­зем­них ро­біт­ни­ків тер­мі­ном до двох ро­ків.

      ІС­ПА­НІЯ, як і Люксембург, пла­нує зап­ро­ва­ди­ти об­ме­жен­ня тер­мі­ном до двох ро­ків від да­ти роз­ши­рен­ня. На цій по­чат­ко­вій фа­зі кра­ї­на мо­же зап­ро­вад­жу­ва­ти будь-які об­ме­жен­ня і при цьо­му не по­вин­на да­ва­ти но­вим пар­т­не­рам по Со­ю­зу жод­них по­яс­нень.

      НІ­МЕЧ­ЧИ­НА, як і Ав­с­т­рія, на­по­ля­гає на жор­с­т­ких об­ме­жен­нях. Кра­ї­на пла­нує збе­рег­ти ді­ю­чу на цей час сис­те­му от­ри­ман­ня доз­во­лів на пра­цю на нас­туп­ні два ро­ки піс­ля роз­ши­рен­ня, а по­тім про­дов­жи­ти її ще на нас­туп­них сім ро­ків. Од­нак па­ра­лель­но бу­дуть ді­я­ти вже іс­ну­ю­чі уго­ди про пра­цю з но­ви­ми кра­ї­на­ми-чле­на­ми. Нап­рик­лад, за до­сяг­ну­тою з Поль­щею уго­дою на цей час у Ні­меч­чи­ні вже пос­тій­но пра­цю­ють 100 ти­сяч по­ля­ків та що­ро­ку при­бу­ва­ють ще 350 ти­сяч се­зон­них ро­біт­ни­ків.

      ПОР­ТУ­ГА­ЛІЯ пла­нує зап­ро­ва­ди­ти об­ме­жен­ня тер­мі­ном до двох ро­ків з мо­мен­ту роз­ши­рен­ня, але при цьо­му бу­де ви­да­ва­ти доз­во­ли на роботу. Уряд Пор­ту­га­лії вста­но­вив річ­ний лі­міт кіль­кос­ті та­ких доз­во­лів на рів­ні шес­ти з по­ло­ви­ною ти­сяч. Але доз­віл на пра­цю мо­жуть от­ри­му­ва­ти не ли­ше ви­хід­ці з но­вих чле­нів ЄС, а ро­біт­ни­ки з будь-яких кра­їн сві­ту.

      ФРАН­ЦІЯ збе­ре­же іс­ну­ю­чу сис­те­му доз­во­лів на пра­цю на нас­туп­ні два ро­ки. Але ім­міг­ран­ти, які зу­мі­ють от­ри­ма­ти доз­віл на роботу, бу­дуть ко­рис­ту­ва­ти­ся всі­ма ти­ми со­ці­аль­ни­ми пра­ва­ми та дос­ту­пом до сис­те­ми со­ці­аль­но­го за­хис­ту, що і гро­ма­дя­ни Фран­ції. Во­ни от­ри­му­ють доз­віл при­вез­ти на те­ри­то­рію Фран­ції свої ро­ди­ни, чле­ни яких та­кож от­ри­му­ють пов­ний дос­туп до рин­ку пра­ці. Де­що ін­ші ре­жи­ми бу­дуть зап­ро­вад­же­ні для се­зон­них ро­біт­ни­ків, сту­ден­тів та вче­них.

      ШВЕ­ЦІЯ по­ру­ши­ла по­пе­ред­ні обі­цян­ки на­да­ти доз­віл на пра­цю всім бажа­ю­чим з но­вих кра­їн ЄС. Уряд, по­літиків та на­се­лен­ня стур­бу­ва­ла пер­с­пек­ти­ва руй­на­ції чис­лен­ни­ми при­буль­ця­ми на­дій­ної та щед­рої швед­сь­кої сис­те­ми со­ці­аль­но­го за­хис­ту. Сток­гольм зап­ро­вад­жує сис­те­му на­дан­ня доз­во­лів на пра­цю на два ро­ки з мо­мен­ту роз­ши­рен­ня ЄС. Але ця про­по­зи­ція уря­ду ще має бу­ти ра­ти­фі­ко­ва­на пар­ла­мен­том.

  • 82% членів Американської торгівельної палати в Україні вважають боротьбу з корупцією пріоритетом №1 для України

    Результати дослідження сприйняття корупції в Україні серед членів Американської торговельної палати показують, що бізнес, на жаль, наразі не спостерігає суттєвого прогресу у боротьбі з корупцією, однак сподівається на покращення ситуації у 2016 році. >>

  • Україна і семеро гігантів

    Для проведення свого чергового саміту лідери країн «Великої сімки» (а точніше, господиня заходу, Німеччина) обрали справжній райський куточок. Мальовничий замок Ельмау, неймовірної краси краєвиди Баварських Альп, чисте гірське повітря з гіркуватим присмаком цілющих трав, мелодійне калатання дзвіночків на шиях флегматичних альпійських корів... Ну як працювати в такій розслаблювальній атмосфері? >>

  • Шлях через Україну

    Лідери «Великої сімки» не лише говорили про Україну на саміті в Баварських Альпах — дехто з них туди й поїхав «транзитом» через Київ. Окремо варто наголосити на візиті прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе — першого в історії двосторонніх відносин між нашими країнами. >>

  • Дружнє плече на шляху до ЄС

    Сьогодні в Ризі стартує саміт програми Європейського Союзу «Східне партнерство». Уже відомо, що про скасування візового режиму з ЄС для України на цьому саміті не повідомлять — наша держава не встигла виконати й половини пунктів Плану дій з візової лібералізації (ПДВЛ), необхідних для надання безвізового режиму. >>

  • Кордони для «Лікарів без кордонів»

    Держдума Росії ухвалила законопроект про «небажані» в Росії іноземні та міжнародні неурядові організації. Згідно з документом, ідеться про неурядові організації, які «створюють загрозу основам конституційного ладу РФ, обороноздатності країни та безпеці держави». >>

  • Кому мінімум, кому — банкрутство

    Немає сумнівів, що Євросоюз є корисним для його членів міждержавним утворенням. Але навіть у дружній родині конфліктів не уникнути. Європейська Комісія розпочала процедуру проти Німеччини за порушення союзного закону про мінімальну оплату праці. >>