«Другий тур президентських виборів у Афганістані відбудеться 7 листопада», — повідомила афганська Незалежна виборча комісія (НВК). У другому турі зійдуться діючий президент Хамід Карзай та його головний суперник, ексглава МЗС, лікар за фахом Абдулла Абдулла. Другий тур проводять під тиском США — Вашингтон не бажає мати справу з президентом, котрий виборов перемогу шляхом масштабних підтасовок та фальсифікацій. Сам Карзай оголосив учора про згоду на проведення другого туру в присутності впливого американського сенаторадемократа Джона Керрі, який прибув до Кабула «напучувати» схильних до виборчих махінацій союзників.
НВК попередньо повідомляла, що діючий президент набрав у першому турі 56,4 відсотка голосів виборців, але після перерахунку лише частини сумнівних бюлетенів було виявлено півтора мільйона фальшивих, і виборчий результат Карзая впав до 49,67 відсотка. Попередній результат Абдулли — 28 відсотків підтримки.
Є великі сумніви, що другий тур відбудеться без фальсифікацій. Генсек ООН Пан Кі Мун учора висунув умову, щоб до наступного кола виборів було змінено принаймні половину чиновників, які організували вибори 20 серня. А США та представники інших західних країн, війська яких представлені в Афганістані, вважають, що найкращим виходом із ситуації був би союз Карзая та Абдулли, поділ влади між цими впливовими політиками, наприклад, у вигляді спільного уряду.
ДО РЕЧІ
Союзники США тікають з Афганістану
Безнадійна ситуація в Афганістані змушує найвідданіших союзників США переосмислити доцільність свого перебування в цій країні. «Австралія прагне вивести свої війська з Афганістану якнайшвидше», — заявив учора міністр оборони цієї країни Джон Фолкнер. Австралійці входять до складу Міжнародних сил підтримки безпеки (ISAF) під командуванням НАТО.
Поступовий розвал коаліції в той час, коли США прагнуть її підсилення та зміцнення, стає важким тягарем і для Вашингтона, і для Брюсселя. Є загроза, що НАТО також не витримає «афганського випробування», і поразка може стати початком кінця Альянсу. Про це попереджає відомий американський політолог, публіцистка газети «Вашингтон Пост» Енн Епплбаум (дружина глави МЗС Польщі Радослава Сікорського). Вона пише у вівторковому номері газети: «Майже ніхто не має відчуття, що війна в Афганістані є міжнародною операцією, що її мета і ставки є міжнародними, чи що солдати, які там воюють, репрезентують щось інше, ніж власні країни та національні збройні сили». Епплбаум звертає увагу на те, що «американські ЗМІ рідко помічають участь інших країн у цій війні, хоча деякі з них, як Велика Британія та Канада, понесли відносно більші, якщо перерахувати пропорційно до чисельності контингенту, втрати, ніж США». У статті під заголовком «Поволі занепадаюче НАТО» авторка резюмує: «Наслідки такі: хоча НАТО веде першу війну з часу свого створення, ця війна нікого не турбує. Тож наступного разу, коли НАТО буде потрібне, маю сумніви, що воно взагалі ще існуватиме».