Усі знають, що напої зі свіжих овочів та фруктів дуже корисні. Із сухофруктів — концентровано корисні. І таку смакоту можна приготувати усім: дітям — кисіль, дорослим — компот, повнолітнім — настоянку.
Щоб зварити кисіль з одного літра води, беремо 200 г сухофруктів (яблука, груші, родзинки, курага) і ретельно їх миємо. У каструлю наливаємо 3 склянки води, кладемо підготовлену сушню, цукор (100 г), по кілька шматочків апельсинових та лимонних шкірок і трохи кориці. Доводимо суміш до кипіння, а потім тримаємо її під кришкою на слабкому вогні, поки сухофрукти не стануть м’якими. Тим часом у склянці холодної води розводимо 3 столові ложки картопляного крохмалю. Повільно виливаємо цей «клейстер» у каструлю, постійно помішуючи. Знімаємо, не доводячи до кипіння, і вичавлюємо у кисіль трохи соку з лимона. Щоб на поверхні киселю не утворювалася плівка, зверху його треба трохи притрусити цукром. Охолоджений напій–десерт можна подавати з молоком чи збитими вершками.
До речі, кисіль буде ніжнішим, якщо ви заварите його з кукурудзяним крохмалем. Його потрібно вдвічі більше, ніж картопляного. Також пам’ятайте, що кисіль із кукурудзяним крохмалем не просто доводять до кипіння, а кип’ятять його впродовж п’яти хвилин. Ще — не варто варити кисіль в алюмінієвому посуді, бо не уникнути хімічних реакцій, унаслідок яких і колір, і смак стануть неапетитними.
Щоб був смачним компот і в ньому збереглося максимум вітамінів, варто спочатку зварити сироп: з одного літра води і 150—200 г цукру (залежно від кислотності плодів та ягід). У цей солодкий окріп, підкислений лимонною кислотою чи соком (для збереження кольору), кладуть сушеницю. Спочатку груші, через кілька хвилин — яблука, а вже потім курагу, чорнослив та родзинки.
Для приготування домашнього вина на десятилітровий бутель потрібно по півкілограма сушених вишень, слив та родзинок. Це асорті заливаємо перекип’яченою водою, додаємо 2 кг цукру і даємо настоятися три місяці. За цей час дозріваючу настоянку разів зо два треба збовтати. Якщо вам до вподоби міцний напій із сушених фруктів, після проціджування у нього можна додати півлітра доброї горілки.
ПРО ЗАПАС
«П’яні» яблука, груші та інші
Цим десертом ще можна встигнути вразити домашніх і приятелів на Новий рік — часу для настоювання сухофруктів потрібно кілька місяців. Тож кладемо у скляну посудину почергово по півсклянки сушених шматків ківі, ананасу, персика, кураги, груш, яблук, цитрусових та інжиру. (Зверху має залишитися достатньо місця, щоб фрукти згодом «розбухли» — наситились рідиною). Із півтори склянок цукру і двох води варимо густий сироп. Коли він охолоне, додаємо дві склянки рому чи бренді. Цією солодко–алкогольною рідиною і заливаємо сухофрукти. Настояні «п’яні» шматочки можна подати з морозивом чи збитими вершками. Як недесертний варіант для проспиртованих сухофруктів — п’янкий гарнір до холодних курятини чи свинини.