Щастя пірнути у воду, не покидаючи стін загратної установи, сьогодні доступне лише малолітнім підсудним. Збудували басейн на кошти, зароблені у місцевих майстернях самими ж в'язнями. Фахівці запевняють, що подібні нововведення — важливий елемент виховної системи, оскільки здатний пробудити у підлітку тягу до кращого життя. А заодно відволікти від бажання влаштовувати з нудьги якісь традиційні розборки. За час, коли у слідчому ізоляторі з'явилася можливість поплавати, зразкова дисципліна тут служить чимось на зразок багатообіцяючого стимулу.
Взагалі ж у СІЗО, як ніде більше, з неймовірною силою відчувається ступінь «державної турботи» про неблагополучних дітей. Тут, скажімо, зустрічаються хлопці, які у 13—14 років не вміють ні читати, ні писати. Тобто вперше сіли за парту, лише розпрощавшись зі свободою.
До речі, школа, як і басейн, для підліткового СІЗО Харкова певною мірою — один з етапів виконання вимог Ради Європи. Аби підтягти умови утримання підсудних в ізоляторі до європейських стандартів, харків'яни виграли тендер, оголошений урядом Швейцарії. Діятиме він три роки, протягом яких у першу чергу зміняться до невпізнанності загратні камери. У кожній відкриють душ, туалет, поставлять телевізор. А головне — кількість ув'язнених не перевищуватиме тут чотирьох осіб. До розряду новинок варто віднести і невеликі дворики для прогулянок. Від традиційних вони відрізнятимуться наявністю волейбольних сіток чи баскетбольних кошиків. Але і це ще тільки початок. Аби наблизитися до вищезгаданих євростандартів, Харкову, за оцінкою спеціалістів, потрібно років десять і не менш пристойне фінансування.