Королівська Шведська академія наук оголосила вчора нових лауреатів Нобелівської премії з фізики — ними стали троє вчених: Чарльз Као, китаєць, який має подвійне американсько–британське громадянство, американець канадського походження Віллард Бойл та підданий США Джордж Сміт. В обґрунтуванні академії вказано, що Чарльза Као відзначено «за фундаментальні досягнення в передачі світла оптичними волокнами для оптичного зв’язку». Вілларда Бойла та Джорджа Сміта нагороджено «за винахід імажинарної напівпровідникової мережі — сенсора CCD».
Чарльз Као народився 1933 року в Шанхаї. Був директором лабораторій з інженерної та стандартної телекомунікацій у Харлоу (Велика Британія) та заступником ректора Китайського університету в Гонконзі. Тепер на пенсії. Віллард Бойл народився 1924 року в Канаді. Працював виконавчим директором відділення комунікаційних наук у лабораторіях Белла (США). Теж на пенсії. 79–річний Джордж Сміт був керівником відділу також у цьому науковому закладі.
Представники Нобелівського комітету зазначили, що ці троє вчених завдяки роботам у галузі волоконної оптики та напівпровідників допомогли сформувати основи сьогоднішнього світового інтернет–співтовариства. «Вони створили багато практичних інновацій для повсякденного життя та надали нові інструменти для наукових досліджень», — констатується у прес–релізі комітету. Роботи Као допомогли створити оптико–волоконні кабелі, по яких можна передавати велетенські обсяги телефонних розмов та мережевих даних у вигляді світла. До того ж на значно довші відстані, ніж це було можливо досі. Такий кабель завтовшки з людську волосинку за частки секунди передає дані на інший кінець світу. Оптичні волокна стали основою глобального комунікаційного суспільства ХХІ століття. В останнє десятиліття всі телефонні системи створюють за цією технологією. А винайдений Бойлом та Смітом сенсор CCD, який є детектором світла, на цей час є серцевиною всіх цифрових фотоапаратів та відеокамер.