Держава має намір запровадити програму, в якій передбачено створення єдиного обліку постраждалих від торгівлі людьми, про це йшлося на нещодавньому засіданні колегії в Міністерстві у справах сім’ї, молоді та спорту. Передбачається посилення державного контролю за діяльністю посередницьких фірм, які займаються працевлаштуванням українських громадян за кордоном, а також збір об’єктивних статистичних даних про випадки работоргівлі. Основою для реалізації цих ініціатив можуть стати результати діяльності регіональних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які ще у 2008 році почали вести окремий облік жертв торгівлі людьми. При центрах також діють мобільні пункти, що надають консультативно–юридичні послуги. На часі — питання законодавчого забезпечення такої роботи.
Міжвідомча робоча група розробила законопроект «Про протидію торгівлі людьми», який нині проходить узгодження в центральних органах влади. Державна політика із запобігання торгівлі людьми включає кілька основних напрямів роботи: консультування громадян, що бажають працевлаштуватися за кордоном, профілактика і протидія злочинності та допомога (через регіональні центри реабілітації) постраждалим.
«Облік постраждалих від торгівлі людьми проводитиметься на базі регіональних відділів у справах сім’ї, молоді та спорту. Це необхідно для того, щоб установити чіткий причинно–наслідковий зв’язок між попереджувальними заходами, що застосовує держава, та рівнем профільної злочинності», — зазначила директор Департаменту сімейної і гендерної політики та організації оздоровлення Мінсім’ї Елла Ламах.
Про актуальність проблеми работоргівлі свідчить невтішна статистика за перше півріччя нинішнього року. Упродовж шести місяців 2009 року виявлено 197 злочинів, пов’язаних із торгівлею людьми, на батьківщину повернули 229 потерпілих, з яких 35 — діти. Вербування і продаж людей здійснювався, як правило, з метою трудової та сексуальної експлуатації. Країнами призначення для жертв торгівлі з України найчастіше були Російська Федерація, Польща, Туреччина, Ліван, Ізраїль. Правоохоронці знешкодили вісім злочинних груп зазначеного спрямування. Водночас переважна більшість злочинів залишається нерозкритою, достеменно невідомо й про реальну кількість постраждалих.
ДО РЕЧІ
Якщо потрібна допомога
З метою належного інформування населення з приводу торгівлі людьми в Україні за підтримки Міжнародної організації міграції (МОМ) діють безкоштовні «гарячі лінії» за номерами: 527 (з мобільного), 8–800–505–50–10 (зі стаціонарного) та 8–044–254–98–36 (спільна з МВС). Окрема телефонна лінія діє при правозахисному центрі «Ла Страда — Україна» — 8–800–500–22–50 (зі стаціонарних телефонів).