На велику компанію
Щоб приготувати крюшон, потрібно мати кілька обов’язкових складових: для легкого «підшофе» — біле сухе вино, для солодкого смаку — сироп чи лікер (який, зрозуміло, ще й підсилює «градуси»), для ароматно–вітамінного насичення — фрукти (шматками чи у вигляді соку). Шампанське, сидр чи просто газована мінералка роблять напій якимось урочисто–легковажним.
Рецептів змішування названих інгредієнтів є безліч. Ось лише кілька варіантів на випадки, якщо ви запросили в гості осіб так 10—15. Яблучний крюшон за цим рецептом — це поєднання холодного чаю (два літри) і шампанського (1 пляшка). Ароматні яблука (1,5 кг) миємо, чистимо, ріжемо на тоненькі шматки і кладемо в п’ятилітрову емальовану каструлю. Поверх вичавлюємо сік із двох лимонів і натираємо цедру з половинки лимона. Швиденько — щоб яблука не встигли потемніти — заливаємо все двома літрами холодного міцного чорного чаю, додаємо 2,5 склянки цукру, накриваємо кришкою і ставимо в холодильник на п’ять–шість годин. Перед тим, як подавати яблучний крюшон до столу, переливаємо вміст каструлі у спеціальну крюшонницю і додаємо шампанське.
На велику компанію можна приготувати бананово–абрикосовий крюшон, алкогольна основа якого більш серйозна — пляшка бананового лікеру, аж три пляшки білого вина (рислінг, аліготе чи щось подібне) та пляшка шампанського (брют чи напівсолодкого). Тож розпочинаємо. Спочатку треба вийняти кісточки з одного кілограма попередньо вимитих абрикосів. Із 400 г цукру й однієї склянки води зварити густий сироп. Тільки–но його зняли, цією тягучою речовиною заливаємо помаранчево–жовті половинки абрикосів, накриваємо посудину кришкою і чекаємо, коли все прохолоне. Тим часом миємо та чистимо три банани (600 г), і нарізаємо їх тонкими кружальцями. Викладаємо бананові шматки на абрикоси з сиропом, вливаємо туди пляшку бананового лікеру, накриваємо посудину кришкою і ставимо її в холодильник на добу. Перед подачею до столу в майбутній крюшон виливають три пляшки білого сухого вина і пляшку шампанського.
Персиковий крюшон — це 1 кг стиглих плодів, пляшка шампанського, одна склянка лікеру («Абрікотіну» чи якогось іншого), дві — цукру, два літри прокип’яченої води та два лимони. З помитих персиків зчищаємо шкірку, виймаємо кісточки, розділяємо їх на четвертинки і засипаємо цукром. Поверх усе скроплюємо лимонним соком. Далі заливаємо водою і ставимо посудину в прохолодне місце на добу. Коли настояна рідина вже у крюшонниці, додаємо лікер і шампанське, все старанно (проте акуратно) перемішуємо і розливаємо в келихи. Подавати краще з льодом.
Смугастий посуд
Крюшон — напій для естетів і тих, кого не задовольняє простецько–пришвидшений перебіг подій на кшталт «випив–закусив». І навіть відсутність спеціального посуду любителів прекрасного й оригінального не зупинить. Навпаки — лише урізноманітнить мистецькі форми подачі. Так вишукано і незвично на святковому столі виглядатиме крюшонниця з кавуна чи дині. А подрібнена серцевина бахчевих урізноманітнить смак нового вмісту–«змісту».
«Екзотичний» крюшон — це інжир, фініки, ківі та диня у білому сухому вині з шампанським. Якщо оболонку дині використати як посудину, то вона має бути максимально великих розмірів. Зрізавши плід настільки, щоб із нього було зручно зачерпувати напій, треба акуратно вийняти спочатку насіння, а потім — м’якоть. Частину останньої (десь четвертину) ріжемо кубиками. (Буде ефектніше, коли за допомогою спеціальної ложки оформити кульки). Форму дрібних кубиків надаємо й інжиру (чотири очищені стиглі плоди). Шість фініків без кісточок ріжемо півколами. Усе це зрошуємо 60 мл коньяку і даємо настоятися впродовж двох годин у прохолодному місці. Далі додаємо нарізані кружальцями три почищені ківі, виливаємо у посудину півпляшки сухого білого вина і ще на одну годину ставимо в холодильник. Ще 2,5 пляшки вина до екзотичного наповнення крюшону додаємо перед подачею на стіл. Останній штрих, щоб завчасно не зникли «бульбашки», — додавання шампанського (пляшка).
Щоб крюшонницею була шкірка кавуна, треба вибрати плід кілограмів шість–вісім, у якому помістилося б так літрів два напою. Смугасту ягоду спочатку вимивають, а потім зрізають її верхівку (десь на третину; якщо є терпіння і час — то зубчиками чи хвилькою). Із більшої частини треба акуратно вийняти соковите наповнення, вичистити зернятка і нарізати серцевину кубиками. Потім на дно кавуна–посудини насипаємо кубики льоду, вливаємо 200 мл вишневого сиропу, 500 мл апельсинового свіжовичавленого соку і пляшку сухого білого вина. Ще додаємо кубики кавуна. Накриваємо кришкою і на годину–другу ставимо в холодильник. Коли подаємо до столу крюшон «Кавун», доливаємо ще півлітра содової чи мінеральної води й акуратно все перемішуємо.
ПОРАДНИК
Основні етапи приготування класичного крюшону такі. Перше — фрукти (ягоди, дині тощо) засипають цукром чи заливають сиропом і дають їм настоятися кілька годин у прохолодному місці. Друге — коли виділився сік, додають решту охолоджених інгредієнтів. Третє — газована вода чи шампанське потрапляють у крюшонницю за лічені хвилини до розливу готового напою гостям.
Подають крюшони у спеціальній вазі–крюшонниці чи глечику. Розливають спеціальною ложкою у великі келихи вже тоді, коли гості за столом. У келих ставлять соломинку і розміщують його на блюдці, куди обов’язково кладуть чайну ложку — щоб зручно було діставати фрукти (якщо склянка глибока, ложка повинна бути з довгою ручкою).
У несезон для приготування крюшонів беруть консервовані, заморожені або зацукровані фрукти. Не варто поєднувати у напої інгредієнти, які б не доповнювали, а забивали своїх сусідів. Щоправда, інколи для приготування крюшонів фрукти спеціально натирають шоколадом чи мускатним горіхом.
Коли для приготування крюшонів беруть цитрусові, часто кладуть їхні шкірки, які містять багато ефірних масел. З напою шкірки виймають тоді, коли повністю розчинився цукор.