Під час зустрічі в польському Гданську прем’єри України та Росії говорили про газ і тільки про газ. Як поінформувала громадськість прес–служба Юлії Тимошенко, візаві домовилися, що Київ оплачуватиме тільки ті обсяги газу, які споживатиме Україна. За словами самої ж очільниці уряду, сказаними наприкінці серпня, натомість 52 млрд. кубометрів газу (стільки Україна імпортувала з Росії в 2007 році. — Ред.) наступного року НАК «Нафтогаз України» купить лише 25 млрд. кубів. Путін на таку пропозицію погодився і навіть, як цитує його «Інтерфакс», підкреслив, «що нинішні умови світової кризи будуть враховані і у взаємних розрахунках, і постачаннях».
Чому така добра Росія пішла назустріч Україні, що ввігнулася і стогне під тягарем кризи? Тобто коректніше б поставити питання — «за що»? Почасти відповідь на це питання дає газета «Коммєрсант» із посиланням на своє джерело в Мінпаливенерго РФ. Тимошенко ще 19 серпня у телефонній розмові з Путіним запропонувала «певну скидку в тарифі на транспортування природного газу територією України», а натомість попросила ще припинити судове переслідування в Стокгольмі, почате з ініціативи «Росукренерго», який вимагає від «Нафтогазу України» сплатити 600 млн.доларів пені за невчасну оплату поставленого в 2008 році газу. Вочевидь, припускає видання, під час зустрічі з Путіним у Гданську ті усні домовленості були закріплені ще раз. Крім цієї обіцянки, є ще один «компроміс між Україною та Росією». Це, як пояснив «Коммєрсанту» радник Прем’єрки Олександр Гудима, переговори щодо будівництва в Україні заводу з виробництва палива для атомних станцій. Як відомо, надійшли дві пропозиції стосовно будівництва такого заводу — від російської компанії ТВЕЛ та американської «Вестінхауз». «Остаточне рішення, з ким реалізовувати проект, наразі не прийнято, але, думаю, найближчим часом його буде ухвалено на користь російського виробника», — припустив Гудима.
Скільки ж насправді газу купуватиме Україна в сусіда на наступний рік і за якою ціною? Наразі не все прозоро в домовленостях прем’єр–міністрів. Заступник голови правління ВАТ «Газпром» Валерій Голубєв на вчорашній прес–конференції сповістив, що «Україна, за нашими оцінками, закачала 25 млрд. кубометрів газу в підземні газосховища». Водночас Голубєв, передає «Інтерфакс», сказав, що Київ має намір купити 32 млрд. кубометрів газу. Але ця ж інформагенція повідомляє, що «неофіційно у «Газпромі» повідомили, що «змінювати контракт з Україною на 2010 рік не будуть» і що у випадку недопоставки домовлених раніше обсягів газу «Газпром» може втратити до 5 млрд. доларів доходу.
А щодо «сейлів» на транспортування російського газу, призначеного для Європи, українською територією, то про них ще не знає НАК «Нафтогаз України». Принаймні, як повідомляє «Економічна правда», в аудійованій консалтинговій звітності державної компанії йдеться, навпаки, про намір у 2010 році підвищити тарифи на транзит на 57—60% порівняно з поточним роком. Нагадаємо, що нині тариф на транспортування газу для росіян — 1,7 долара за тисячу кубів на 100 км.