Інколи дивишся на картоплю, рис, кабачки або огірки з помідорами — і здається, що нічого нового приготувати з них уже несила. Коли вас здолає такий розпач, купіть кілька шматків різного сиру — і життя налагодиться. Продукт, про який згадували свого часу і Аристотель, і Гомер, виручить кожну господиню. Нового смаку молочний продукт надасть і супу, і салату, і овочевій запіканці. А підсмажений запанірований твердий сир не пробували?
Суп із тертим твердим сиром і петрушкою — густий і запашний. Щоб його зготувати, в окріп (1—1,5 л) кидаємо спочатку кілька ложок промитого рису. Коли вода знову закипіла — відправляємо у каструлю дві дрібно покришені картоплини. За кілька хвилин до того, коли бульба стане зовсім м’якою, кладемо в посудину натертий сир (80—100 г). Коли молокопродукт повністю розплавиться, додаємо останній штрих — велику жменю подрібненої петрушки і швидко знімаємо. Якщо ви поклали у суп гостро–солоний сир, то, найімовірніше, вам не доведеться солити страву. Хоча це — справа смаку. До речі, не варто сирний суп варити про запас, бо відчути його неперевершеність можна лише тоді, коли сир розплавлюється вперше і петрушка тільки–но наповнила суп своїм ароматом.
Натертим твердим сиром можна притрусити практично будь–який овочевий салат, заправлений рослинною олією, — «чіз» жодного не зіпсує. Якщо є бажання зготувати щось нове, спробуйте, наприклад, салат з єврейської кухні «Халуцим» (у перекладі «піонери–першопоселенці»). Для його приготування треба взяти паростки сої чи пшениці (кожна господиня може проростити зернята в посудині на підвіконні, проте швидше — купити у супермаркеті), два помідори, один варений червоний столовий буряк, кілька круто зварених яєць, маслини, 100—150 г бринзи, зелену цибулю і цибулю порей, по одному апельсину і лимону, 1—1,5 склянки сметани, трохи грецьких горіхів та зелень петрушки. Бринзу нарізати кубиками і швидко обсмажити на рослинній олії на добре розігрітій сковорідці. Поки сир трохи охолоне, паростки (можна відварити) змішати з нарізаними помідорами і буряком, подрібненими горіхами, яйцями, петрушкою, цибулею, потім додати шматки очищеного апельсина. Далі — бринза і маслини. Усе посолити, поперчити і залити сметаною, змішаною з вичавленим з лимона соком, перемішати — «Халуцим» готовий.
Для тих, хто не заморочується спеціальним збором продуктів для страви, — кабачкові «човники» з сиром. Вони «попливуть» до столу, якщо в холодильнику є три–чотири овочі невеликого розміру: цибулина, помідор, кілька зубчиків часнику і шматок сиру. Якщо ще «завалявся» шматок відвареної курятини — у вас буде вишукана гаряча закуска, що може повноцінно замінити основну страву. Кабачки найкраще відразу відварити — проте не довше хвилин 10—15, щоб вони не розм’якли надмірно. Коли овочі охолонуть, їх треба розрізати навпіл і вибрати серцевину. Наповнювати кабачки можна сирими півкільцями цибулі, розчавленим часником і шматками помідора, а можна ледь припустити все це на сковорідці. Якщо додаєте м’ясо — обов’язково відварене. Не тільки поверх, а між усіма компонентами варто притрусити потертим сиром. (Хто не надто любить запах і смак часнику, можна їх нейтралізувати потертим імбиром. Але не варто готувати страви з кабачків без сильних присмачувань — нейтральні овочі тоді виходять ніякими). Підготовлені «човники» ставимо у духовку на 15—20 хвилин.
А обсмажений твердий сир із картопляним пюре не пробували? Ось два варіанти приготування такої смакоти за італійськими мотивами. Перший — товсті шматки твердого сиру треба спочатку намочити у молоці, запанірувати в сухарях і швидко обсмажити на добре розігрітій сковорідці з вершковим маслом. Варіант другий: сир (4 великі шматки) можна вмочувати у суміш із гострої томатної пасти, борошна (по 2 столові ложки) та одного яйця. Подаючи до столу, обсмажений сир обов’язково притрушують зеленню, можна прикрасити томатами.
М’ясні та рибні страви гармонійно доповнять рисові котлети з сиром. Для їхнього приготування у підсоленій воді (три склянки) треба спочатку відварити неповну склянку рису. Коли охолоне, додати до рису склянку тертого твердого сиру, 2 яйця і перемішати. Із цієї маси сформувати котлети, запанірувати у сухарях і посмажити на добре підігрітій сковорідці. Цю страву можна подавати як гарячу закуску зі сметаною чи сметанним соусом.
...Щоб люди не виглядали засмученими, фотографи пропонують сказати по–англійськи «сир». «Чіз» — це гарний настрій за столом.