Аварія на макіївській шахті сталася через низький рівень виконавчої дисципліни на підприємстві. Такого висновку дійшов міністр вугільної промисловості Віктор Полтавець, спираючись на зібрані урядовою комісією матеріали. За словами посадовця, після планового реверсу не були проведені обов’язкові заміри кількості газу в усіх виробках, включаючи й камеру, де готувалися монтувати нову лаву. І тільки після того, як в одній із виробок усе ж було виявлено джерело метану, концентрація якого доходила до п’яти відсотків (при гранично допустимій нормі один відсоток), слюсарям наказали відремонтувати і запустити вентиляційну систему, в якій також накопичився газ. Саме тоді й пролунав вибух.
Згідно з нормами безпеки, інженерно–технічні працівники мали перевірити рівень загазованості у виробці й лише після цього приймати рішення щодо ремонту вентиляції. Окрім того, концентрацію метану могли перевірити, але з невідомих причин не зробили цього, і самі гірники, які мають при собі індивідуальні вимірювальні пристрої. Тому, на думку міністра, «винен людський фактор». «Це зафіксує акт урядової комісії, визначить винних і міру покарання. Утім експерти попросили ще час до 1 вересня, потім і будемо підписувати акт розслідування», — сказав міністр. Кількість винних може сягнути 16 осіб. Зокрема, наказом міністра вугільної промисловості вже усунуто від виконання службових обов’язків технічного директора ДП «Макіїввугілля». Прокуратура Донецької області порушила кримінальну справу за фактом аварії на шахті імені Кірова — слідчі працюють на підприємстві, вже допитали 36 свідків.
А ТИМ ЧАСОМ...
Героям — слава! А гроші кому?
Двоє гірників загинули, рятуючи товаришів
З’ясувалося, що двоє з восьми гірників померли вже після аварії, при спробі врятувати товаришів. «Механік і помічник начальника ділянки, надівши устаткування рятувальника на себе, пішли рятувати своїх колег, отримали повне отруєння й загинули. Вони заслуговують на винагороду», — розповів міністр Полтавець. Найімовірніше, їх таки представлять до державних нагород посмертно.
Також вирішено питання про виплату компенсацій сім’ям загиблих. Розмір виплат коливатиметься від 280 до 500 тисяч гривень. Окрім того, прийнято рішення про виділення кожній родині додаткових 200 тисяч гривень. Утім лише дві сім’ї з вісьмох отримають гроші без затримок, решті доведеться в суді доводити факт родинних зв’язків із загиблими.