Днями комітет із контролю за експортом зброї парламенту Великої Британії оприлюднив звіт, у якому стверджується, що тамтешні посередники здійснювали перепродаж придбаної в Україні легкої (стрілецької) зброї країнам, на які поширюються ембарго. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, наразі правоохоронні органи Британії проводять розслідування даного факту, і до його завершення офіційний Лондон воліє утримуватися від коментарів. Утім відомо, що Україна надала офіційному Лондону всю необхідну інформацію.
Британські парламентарії відзначають легкість, із якою українська сторона надала вичерпну інформацію відносно британських фірм–постачальників зброї та обсягів проданої їм зброї. Зокрема заступник вітчизняного МЗС України Олександр Горін передав перелік ліцензованих в Україні дилерів депутатам Палати громад, під час їх «ознайомлювальної подорожі до Києва». Також члени парламентського комітету, очолюваного Роджером Беррі, висловлюють здивування з приводу того, що у зовнішньополітичному відомстві Великої Британії нічого не знали про продаж Україною зброї британським посередницьким фірмам, хоча ця інформація «була легкодоступною».
У Британії намагаються уникнути зайвого розголосу даної справи, про що свідчить прохання міністра закордонних справ Девіда Мілібенда до членів парламентського комітету не оприлюднювати деталі документа. Звинувачення лунають винятково на адресу британських дилерів, а української держави вони не стосуються. «Точка зору комітету полягає у тому, що Британія має примушувати виконувати свої експортні критерії, посилювати власний контроль за зброєю», — сказав Роджер Беррі.
«Британцям варто подякувати за їхній джентльменський вчинок, але й українській державі варто подбати про контроль експорту зброї, аби не потрапляти в майбутньому в подібні ситуації», — сказав «УМ» директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський. Експерт також зазначив, що питання незаконного продажу зброї потрібно вирішувати глобально, всім світом. На жаль, міжнародне право містить чимало недоліків у цьому плані. Ніхто нині не може гарантувати, що зброя, призначена для однієї країни, не потрапить до іншої, складно навіть довести сам факт незаконної оборудки.
Українське МЗС поки не відреагувало на скандал у Лондоні.