Рішення про обмеження ввезення з 17 серпня молока та сирів із чотирьох литовських молочних підприємств — Zemaitijos pienas, Pieno zvaigzdes, Rokiskio pienas та Varenos pienelis — було прийняте Россільгоспнаглядом ще 6 серпня, але зацікавлені сторони дізналися про нього лише 12 серпня, коли текст з’явився на сайті цього урядового відомства РФ. Майже тиждень, поки це рішення залишалося російською державною таємницею, на кордоні з Росією стояли багатотонні литовські фури, в яких за цей час молочна продукція перетворювалась на кисломолочну. Офіційною причиною запровадження обмежень називають виявлення в молочній продукції залишків антибіотиків — доксицикліна та тетрацикліна, повідомила вчора російська газета «Коммєрсант».
Рішення Россільгоспнагляду про обмеження ввезення литовської молочної продукції продиктоване винятково політичними причинами, а не наявністю в ній шкідливих речовин, вважає офіційний Вільнюс. За даними глави ветеринарної служби Литви Казиміраса Лукаускаса, фахівці провели додаткові аналізи молока «табуйованих» Росією підприємств, але ніяких шкідливих речовин у ньому не виявили.
«Коммєрсант» зазначає, що в російсько–литовських відносинах упродовж останніх років накопичилось багато невирішених питань, і саме вони є причиною запровадження обмежень. Зокрема, представники російського уряду виступали за передачу литовського нафтопереробного заводу в Мажейки не польській PKN Orlen, а російській компанії, але Литва вибрала поляків. Литва всіляко противиться потраплянню в залежність від російської атомної промисловості. Окрім того, президент Литви Валдас Адамкус активно лобіював прийняття до НАТО України та Грузії. Литовські молочники також стали жертвами жорсткої боротьби за вантажі для російських портів. Річ у тім, що вантажооборот порту Санкт–Петербург за час кризи впав на 40 відсотків. Ідея була така: створити проблему на литовсько–російському кордоні і переорієнтувати потік європейських та азійських вантажів у порт Санкт–Петербург. Таке пояснення проблеми дають навіть російські експерти.